Sousedé se divili, proč kope velkou díru na zahradě. Za pár dnů mu jeho nápad záviděli

                   

Martin se rozhodl splnit si svůj sen, když přišel s nápadem postavit na svém dvorku podzemní stavbu. Jak postupoval při stavbě svého bunkru a proč? Koupil přepravní kontejner a přestavěl ho na vinný sklípek.

Dokonalý kontejner a díra velká tak akorát

Jednoho dne se Martin Wayne rozhodl, že si na internetu koupí přepravní kontejner. Poté, co našel dobrý kontejner za rozumnou cenu, začal dlouhý proces. Nejprve utěsnil kontejner tak, aby nepropouštěl ani nerezavěl. Potřeboval ho mít pro svůj plán v co nejlepším stavu. Jakmile byly dokončeny přípravné práce na kontejneru, Wayne se pustil do dokončení dalšího úkolu: vykopání díry.

iZdroj fotografie: Imgur / Martin Wayne

Tohle byla vlastně jedna z obtížnějších částí procesu, protože rozměry otvoru musely být tak akorát, jinak by se kontejner nevešel nebo by neměl dost místa, jakmile by byl v otvoru. Potom musel připravit podloží kvůli odvětrávání. Když byla jáma připravena, nastal čas na další (a možná nejdůležitější) část projektu: spuštění kontejneru.

iZdroj fotografie: Imgur / Martin Wayne

Správně usadit, zajistit odvětrávání a přístup

Wayne chvíli přemýšlel, jaká by byla nejlepší metoda usazení kontejneru. Rozhodl se zavolat specialistu s velkým jeřábem, který pomohl kontejner zvednout a spustit do otvoru.

iZdroj fotografie: Imgur / Martin Wayne

Následovala instalace čerpadla a stavba betonového schodiště. Bylo třeba také nainstalovat podpůrné trámy a zastřešit celou stavbu. Dále musel:

  • zabetonovat střechu,
  • vybudovat stěny kolem vchodu,
  • zajistit odvětrávání a přívod vzduchu.

Poté konečně začal projekt nabývat konkrétních obrysů. Ale co to tam dole staví?

iZdroj fotografie: Imgur / Martin Wayne

Z vojenského bunkru se vyklubal vinný sklípek

Spousta lidí si původně myslela, že staví bunkr ve stylu studené války, aby se udržel v bezpečí, ale ve skutečnosti byl jeho cíl mnohem nevinnější.

iZdroj fotografie: Imgur / Martin Wayne

Šlo o sklep na víno! Wayne byl tak nadšený ze své práce, že se rozhodl zveřejnit své podrobné plány projektu.

iZdroj fotografie: Imgur / Martin Wayne

Celkem ho bunkr nestál víc než 260 000 Kč, což je mnohem méně, než si běžně účtují profesionální firmy.

iZdroj fotografie: Imgur / Martin Wayne
Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články