Soužití psa s kočkou nemusí být noční můra. Když kočku správně zařadíte do smečky, převezme ji

                   

Zkušení chovatelé mají pro tento případ připravenu celou řadu spolehlivých postupů, které předejdou jakýmkoliv problémům a konfliktům. Seznamte se s těmi nejznámějšími a nejúčinnějšími. Víme, jak začít od píky i co si počít, pokud jsou u vás doma karty už přesně rozdané.

Nejlepší je začít od nuly

Jestliže nad pořízením mazlíčka teprve uvažujete a nemůžete se rozhodnout, zda by to měl být pes nebo kočka, ulehčete si to. Stačí si pořídit štěňátko i koťátko zároveň a většina problémů zmizí tak nějak sama. Zvířata v sobě totiž budou díky podobnému věku (i štěněcí/kotěcí přirozeně hravé povaze) vidět parťáky, a nikoli rivaly. Ráda spolu budou sdílet jednu domácnost a třeba i pelíšek. Budete překvapeni, jak skvěle to funguje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Kotě a dospělý pes bývají nerozluční

Že už doma nějakého pejska máte? Skvěle. Vůbec nezáleží na tom, zda jde o psa nebo fenu. Dospělá zvířata mají přirozenou tendenci chránit mláďata okolo sebe. Takže pokud domů přinesete malé kotě, vše proběhne v naprosté většině případů bez problémů. Jen zpočátku musíte pejska hlídat a vysvětlit mu, že kotě není jeho nová hračka, ale plnohodnotný člen domácnosti. Za pár dní však bude všechno v pořádku.

Když chcete seznámit už dospělá zvířata

Stejný vzorec samozřejmě platí i ve chvíli, kdy ke kočce pořizujete štěně. I když bude nejspíš zprvu odtažitá, zvykne si. Jen si pohlídejte, aby vždy měla dostatek prostoru k ústupu, a to nejlépe v podobě vyvýšeného pelíšku, kam za ní štěně nemůže. Přece jen dospělé kočky už mají rády trochu toho svého klidu. Nejhorší možná varianta je proto ta, že si k již dospělé lovkyni myší pořídíte miniaturního hlídače.

iZdroj fotografie: Pixabay

I s tím však lze něco dělat. Kočku mějte v náručí, když zvířata seznamujete. Hlaďte obě zároveň (pokud o to vaše společnice bude stát) a určitě nedávejte psa na vodítko a kočku do klece. Vzájemnou blízkost by si totiž nejspíše spojili s negativními pocity a vaším strachem, což by situaci rozhodně neprospělo. Buďte pozitivní a počáteční kočkování korigujte jen s mírou.

Původní zvíře nikdy nesmíte zanedbávat

První setkání obou mazlíčků musí probíhat v klidu. Platí také, že kočka musí mít možnost zaujmout vyšší pozici (třeba právě v onom pelíšku). Jde o psí psychologii. Chlupáči si ji zkrátka spojí s něčím nadřazeným a přestanou ji dráždit. A to je přesně ten stav, kterého chcete dosáhnout. A ještě pozor na kotěcí drápky (nechtěné podrápání psa) a trus (pes by ho mohl sníst). Původnímu mazlíčkovi se také věnujte stále stejně, ocení to.

Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články