Spadané listí nikdy nevyhazujte, na zahradě poslouží jako hnojivo i mulč

Zima může být pro řadu rostlin těžkým bojem o přežití. Pomoci jim dokážou živiny a vrstva mulče ze spadaného listí.

Kompostování listí i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Kromě ovoce, zeleniny nebo bylinek nabízí zahrada nepřeberné množství přírodních materiálů, které se dají využít k jejímu vlastnímu prospěchu. Touto dobou je jednou z takových cenných surovin spadané listí, jehož likvidace je pro mnohé zahradníky každoročně frustrujícím úkolem. Já s listím již dlouhodobě neválčím, ale hledám pro něj využití. Inspiruji se u přírody, ve které slouží jako zdroj živin a ochrana před mrazem pro rostliny i živočichy.

Ušetřete si práci s hrabáním

Každý, kdo byl někdy v lese, ví, jak půda v něm vypadá – je pokrytá listím, jehličím, větvičkami a jiným organickým materiálem. Nikdo v něm nic nehrabe ani neuklízí, a přece se tam rostlinám daří. Podobný princip můžete vyzkoušet i u sebe na zahradě. Já volím zlatou střední cestu – spadané listí shrabu z chodníčku a z většiny plochy trávníku. Zbavím se také listí ze stromů, které vykazují známky napadení chorobami nebo napadení škůdci. (Chalupáři-Zahrádkáři poradili, jak před nimi stromy bránit.)

Shrabané listí hodím na kompost nebo jím zamulčuji záhony. Zbytek jen přihrnu ke stromům (pozor, kmen by měl zůstat volný) a ovocným i okrasným keřům, jejichž kořeny ochrání během zimních měsíců před mrazem. Jak se bude spadané listí rozkládat, bude do půdy uvolňovat potřebné živiny a přiláká žížaly a jiné užitečné organismy. Pokud necháte hromádku shrabaného listí někde v koutu zahrady, poskytnete tím místo k přezimování některým živočichům, například užitečnému a roztomilému ježkovi.

Spadané listí poslouží jako úkryt volně žijícím živočichům iZdroj fotografie: Pixabay
Spadané listí poslouží jako úkryt volně žijícím živočichům

Spadané listí najde využití jako základ pro kompost

Kompost z listí, tzv. listovka, je ideální náhradou za drahou a neekologickou rašelinu. Jelikož chci, aby se spadané a shrabané listí rozložilo co nejrychleji, přejedu ho nejprve sekačkou. Celé větvičky nebo větší kusy jiných rostlin můžete prohnat drtičem, jak radí web ProŽeny. Listí lze také úspěšně kompostovat v plastových pytlích, na webu Chalupáři-Zahrádkáři jsme se již o postupu takového kompostování rozepsali. Je to ideální řešení pro ty, kteří nemají dostatek místa na kompost a zároveň chtějí zahradničit ekologičtějším způsobem.

Spadané listí zkombinujte s močovinou a perfektní jarní hnojivo je na světě

Jaké listí raději nekompostovat

Listí některých druhů se ke kompostování hodí více a jiné méně. Nejlepšími druhy jsou podle webu OldWorldGardenFarms ovocné stromy, javory, břízy nebo jasany. Obsahují nejvíce živin a také se nejrychleji rozkládají. Věčnou otázkou mezi zahradníky zůstává, zda kompostovat listí z ořešáku, který podle mnohých brzdí růst jiných rostlin. „Já se jeho kompostování vyhýbám, ale jen proto, že se velice pomalu rozkládá,“ říká paní Milada P. z Chlumu. Pokud ho přeci jen chcete kompostovat, smíchejte ho i s jinými materiály, radí Lidovky.

Jak lze kompostovat ořešákové listí

Jak nakládáte se spadaným listím vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články