Jak na tu nejlepší sváteční tabuli všech dob – důležité jsou dekorace i správný zasedací pořádek

                   

Jde o opravdu nádherný rituál, který dodává Vánocům v rodině tu správnou atmosféru. Dokáže podtrhnout společně strávené chvíle, navodit krásný a přátelský pocit pohody a jako bonus také dodat chuť k jídlu. Aby však vše proběhlo přesně tak, jak má, je dobré dodržet i některé důležité zvyky. Týkají se vhodného nádobí, šikovně rozmístěných ubrusů či nádobí anebo zvyku, který zapovídá vstávání od nedojedené večeře.

Vsaďte na ty správné barvy

Tradičně patří mezi ideální barvy vánoc zelená, červená a zlatá. To však neznamená, že byste se jich museli striktně držet i při vytváření slavnostního pohoštění. Naopak. Pokud vaše rodina kupříkladu miluje modrou, klidně si ji dopřejte. S dekoracemi to však nepřežeňte. Nezapomeňte, že nikdy není příjemné, pokud si spolu nemohou lidé povídat například kvůli velkému svícnu uprostřed stolu. Snažte se proto podobných faux pas vyvarovat.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Důležité je to, aby se všichni lidé u stolu pohodlně navečeřeli, cokoliv dalšího by tedy mělo jít stranou. Klidně tedy dejte na ubrus nejrůznější ozdoby, ale nikdy ne na úkor volné plochy. Myslete také na to, že vánoční stůl tvoří vždy součást interiéru, takže až budete přemýšlet nad jeho barevným sladěním, dejte si záležet na tom, aby do okolního prostoru vždy dokonale zapadl. Jedině tak bude vše působit harmonicky.

Vhodné květiny na Vánoce

Na řadu přijde samotné prostírání. Vše by mělo začít svátečním ubrusem – dobře vyžehleným a ve správné velikosti. Vše musí být upraveno tak, aby si strávníci nemohli na sebe strhnout látku i se vším, co je na ní. Hranu stolu by tak tato textilie neměla přesahovat o víc, než o 20-30 centimetrů. A abyste vše ozvláštnili, je možné doprostřed položit ještě malý ubrus nebo například šerpu přes širší stranu stolu. Ale pozor na vhodné kombinace – nikdy nedávejte dohromady dvě vzorované látky.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud použijete menší středový obrus nebo šerpu, pak se snažte všechny dekorace naaranžovat právě na ně. Vypadá to nejlépe. Z velkých ozdob můžete volit buď svícny nebo kytice. Pokud se rozhodnete pro živé ozvláštnění stolu, pamatujte na to, že by kytice neměla být příliš složitá a rozhodně by v ní nemělo chybět jmelí nebo alespoň lesní chvojí (použít však lze kupříkladu i vánoční hvězdu v květináči apod.).

Jak na výběr vhodného nádobí

Pokud už máme naaranžováno, zbývá vybrat vhodné nádobí. Nejlepší bude samozřejmě sváteční servis, ale pokud ho nemáte, zkuste vše sestavit alespoň z dostupných prostředků. Dbejte především na drobné detaily – například příbory by vždy měly vzhledově ladit k sobě (tzn. stejná vidlička, lžíce a nůž, případně i dezertní lžička) a to i ve chvíli, kdy bude na stole z nouze příborových sad více, třeba kvůli návštěvám.

iZdroj fotografie: Pixabay

K podávání aperitivu se pak hodí tenkostěnné sklenice. Pro lepší vzhled je můžete například ovázat dekorativní stuhou anebo jejich okraj namočit v citronové šťávě a následně obalit v cukru. Vždy se však řiďte charakterem podávaných nápojů – k nakyslým druhům vína se například cukr na obvodu skelničky rozhodně nehodí. A kam je uložit? Vždy na pravou stranu (i u leváků) a v pořadí za sebou, jak je budeme postupně používat.

Naaranžujte sváteční nádobí správně

Ale nespokojte se jen se správným výběrem, ale vsaďte i na triky, používané k prostírání stolu odnepaměti. Například konce příborů by měly ležet asi jeden a půl centimetru od okraje stolu (nebo od okraje svrchního dekorativního ubrusu, pokud používáte větší rozměry). Nezapomeňte k nim přidat ubrousek, barevně sladěný s ostatním vybavením sváteční tabule. A pokud chcete posezení ozvláštnit, vsaďte na jmenovky.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tradičně nejoblíbenější bývají ty jedlé – například z perníčků nebo z mincí v čokoládě, na kterých je nalepeno jméno dotyčné osoby. Jejich výhodou je možnost okamžité konzumace – nemusí se tedy později povalovat nikde po stole a zabírat tak cenné místo. A vsadit můžete třeba i na ručně vystřižené prostírání – i obyčejné sněhové vločky vystřižené z bílého papíru vypadají výjimečně efektně. A poradí si s nimi i děti.

Jak na správný zasedací pořádek

Posledním krokem k tomu správnému vychutnání sváteční atmosféry u prostřeného stolu je správný zasedací pořádek. Pamatujte především na důležitý vánoční zvyk, který říká, že by od stolu neměl nikdo před dojedením večeře vstát, to by totiž prý přineslo do rodiny neštěstí a na příští rok byste se už v této sestavě jistojistě nesešli. Pokud si však myslíte, že jedinou možností, jak tento zvyk dodržet, je jednoduše přeplnit stůl, mýlíte se.

iZdroj fotografie: Pixabay

Pomozte si malým trikem a do jeho blízkosti postavíte nějaký menší, na který se vejde bramborový salát, kapr, lahve s nápoji a všechno ostatní, co byste během sváteční večeře mohli potřebovat. Dejte ho tak, aby na něj pohodlně dosáhla hospodyňka nebo hlava rodiny, aniž by se při tom museli zvednout ze židle. Tak dostojíte vánoční tradici a přitom si sváteční tabuli nebudete kazit množstvím překážejících hrnců, mis a pekáčů.

Dáváte si také záležet na sváteční tabuli anebo necháváte vše spíše takříkajíc volně plynout?

Ubrousky na sváteční stůl můžete složit i do tvaru stromečku. Je to jednodušší, než si myslíte
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články