Jak na pravidelnou péči o ploty z nejrůznějších materiálů – zůstanou krásné po mnoho let

                   

Zahrada se bez pořádného a kvalitně postaveného plotu prostě neobejde. Plní totiž hned několik velice důležitých funkcí, mezi něž nepatří pouze ta estetická. Chrání totiž vaši nemovitost před případnými lidskými či zvířecími narušiteli a rozděluje jednotlivé pozemky, které jsou umístěny vedle sebe. Aby oplocení vydrželo co nejdéle, je třeba podrobit ho pravidelné údržbě. Její postup zvolte podle materiálu, z něhož je váš plot vyroben.

Vsaďte na plastovou klasiku

Plot vyhotovený z plastu, recyklátu či dřevoplastu je tím nejjednodušším na údržbu. Velice dobře totiž vzdoruje nepříznivým vlivům počasí, jako je např. déšť, sníh, mráz nebo naopak vysoké teploty. Výborně odolává dokonce i posypové soli. Plastové oplocení stačí jednou za čas vyčistit vysokotlakým čističem, který ho zbaví nejen prachu a jiných nečistot, ale dokonce i nevzhledného mechu.

iZdroj fotografie: Depositphotos

S dřevem je to složitější

Druhým často používaným materiálem pro výstavbu plotů je dřevo, které je na údržbu na rozdíl od plastu mnohem náročnější. I přes svou vysokou obecnou odolnost je poněkud náchylné vůči plísni, hnilobě a roztočům. Na vás tedy je jednotlivé dřevěné laťky opatřit ochrannou vrstvou, která zabrání vstupu vlhkosti a jiných škodlivých faktorů do pórů.

Starší ploty natřete jednou za tři roky, přičemž je před nátěrem přejeďte smirkovým papírem. Nejlepším obdobím pro tyto úkony jsou podzimní měsíce. Dále myslete na to, že ochranný přípravek lépe přilne na suché dřevo. Pokud se chcete dočkat těch nejlepších výsledků, použijte impregnaci chránící před plísňovými houbami a škůdci.

Beton vás údržbou nijak nezdrží

Ani sekundu péče nemusíte věnovat plotům vyrobeným z betonu. Tento typ oplocení vás navíc odmění dokonalým soukromím. Na druhou stranu se jedná o poněkud drahou záležitost. Skoro bezúdržbový je také drátěný plot, u něhož stačí občasné zkontrolování celistvosti kvůli poškození od zvířat.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Bambus z Japonska či Vietnamu

Specialitou na konec je plot bambusový. Jelikož se jedná o živý materiál, je třeba mu dopřát speciální péči. Ta se ovšem odvíjí od druhu bambusu.

  1. Japonská varianta „moso“: je sice dražší, ale je tvrdší a má méně porézní povrch. Jeho ochrana není většinou nutná.
  2. Rod Bambusa z Vietnamu: stojí méně a bez impregnace či lakového nátěru je náchylný k praskání.

U obou druhů se ohledně údržby raději při nákupu poraďte s odborníkem.

Jaký plot máte vy? Jak se o něj staráte?

Dělá vám problémy napnout pletivo plotu? Zkuste tuto geniální fintu
Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články