Proveďte správně odvzdušnění radiátorů. Ještě není pozdě a můžete tak ušetřit nemalé peníze

                   

Pokud váš radiátor také netopí tak, jak by měl, nebo máte zkrátka a dobře dojem, že by už potřeboval nějakou tu údržbu, pusťte se do jeho odvzdušnění vlastními silami. Díky praktickému návodu od profesionálů si s touto činností poradí i ten, kdo si v domácím kutilství příliš nelibuje. A nebojte se, svému topení nijak ublížit nemůžete. Postup na odvzdušnění totiž prakticky nedává prostor k závažným chybám.

Kdy je nejlepší odvzdušňovat topení

Všeobecně platí, že k této úpravě otopného systému bychom měli přistoupit ještě před nástupem topné sezóny nebo těsně po ní. V takovém případě totiž nebudeme nijak omezeni na komfortu. Během topné sezóny je totiž nutné chtě – nechtě topení na nějakou dobu odstavit. Ovšem pokud máte dojem, že je zavzdušněné, rozhodně to doporučujeme. A to ještě teď, kdy nejsou teploty venku ještě příliš nízko.

iZdroj fotografie: Pixabay

Návod jak odvzdušnit topení

Jak jsme už řekli, měli byste k celé akci přistoupit hned. Provádět něco podobného v lednu není dobrý nápad. A jak poznat, že je tento krok opravdu potřeba? Jednoduše na radiátor sáhněte. Pokud i na nejvyšší výkon hřeje jen na jedné polovině nebo se na něm nacházejí výrazně chladnější místa, pak je indikace k odvzdušnění jasná. Znamená to totiž, že se uvnitř nachází vzduch, který brání proudění tepla.

A co si připravit k odvzdušnění? Seznam nutných předmětů není nijak složitý:

  • miska
  • hadr
  • šroubovák nebo odvzdušňovací klíč

Odvzdušňovací klíč se používá především u starších typů radiátorů, u těch novějších vám bude bohatě stačit šroubovák. Zapněte radiátory na maximum a půl hodiny počkejte (majitelé rodinných domů by měli vypnout oběhové čerpadlo). Poté jednoduše otevřete ventil a umístěte pod něj misku i hadr. Spolu s přebytečným vzduchem totiž vždy unikne i nějaká ta tekutina.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Jak poznat, že je odvzdušnění hotové

Zpočátku bude z topného tělesa unikat především vzduch, proložený občas několika kapkami vody. To je zcela v pořádku a přesně takto má proces odvzdušnění vypadat. Jakmile začne ovšem na podlahu stříkat voda, je na čase ventil uzavřít. Ale pozor – myslete na to, že vzduch opouštějící radiátor, stejně jako později voda, budou velmi horké. Vybavte se tedy ochrannými rukavicemi. Nakonec utřete podlahu a máte hotovo.

Provedli jste už letos odvzdušnění radiátorů nebo nic podobného prozatím řešit nepotřebujete?

Potřebujete podrobnější návod? Podívejte se na to, jak vypadá odvzdušnění radiátoru v praxi
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články