Očividně jsme všichni používali otvíráky na konzervy celý život špatně

                   

Pokud jste se někdy snažili dostat do plechovky se svou oblíbenou potravinou, pak určitě víte, jak zákeřná tato činnost umí být. V případě ručního otvíráku je to tak trochu o prsty a použijete-li ten kolečkový, pak zase obvykle musíte „lovit“ plovoucí víčko s ostrými okraji z nálevu nebo třeba kysaného zelí. Ano, s trochou šikovnosti to samozřejmě není problém, přesto si řada z nás ráda připlatí za plechovky s očkem na otvírání.

Jak nasadit otvírák na plechovku

Nejdříve se podívejme na klasický způsob používání otvíráku. Také ho na plechovku nasazujete svisle tak, aby se okraj víčka dostal mezi jeho kolečka? Pak sice budete mít plechovku otevřenou rychle, ovšem trampotám s víčkem se ani omylem nevyhnete. A proto je důležité podívat se pro jednou na celou problematiku trochu jinak. Ne vždy jsou totiž způsoby, které používáme každodenně, těmi opravdu správnými.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Správné otevírání plechovky

Zapomeňte na zažitá pravidla a pro jednou přiložte otvírák na plechovku trochu jinak – vodorovně. A to tak, aby jedno z koleček bylo na vnější a druhé na vnitřní straně. Budou tak vlastně mít mezi sebou lem plechovky. Ale pozor, ten musí vždy zasahovat níže než víčko (což bohužel pro některé typy plechovek neplatí), jinak byste si odřízli jenom tento lem a víčko by zůstalo na místě. A to byste docela jistě nechtěli.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud však vše uděláte právně (a postup aplikujete na tu správnou plechovku), pak budete po několika vteřinách držet v ruce dokonale oddělené víčko, které vám rozhodně do plechovky nespadne. Není to tak složité, jak se to může zdát, a rozhodně není třeba kvůli tomu utrácet za drahé plechovky s jednoduchým otevíráním. Lépe vám postup prozradí video na konci článku. Tam uvidíte vše potřebné dostatečně názorně.

Domácí čisticí prostředek na otvírák

Jde o ideální čisticí prostředek na jakýkoliv povrch, a hodí se tedy i na břity otvíráku, které jinak obvykle spíše čistit zapomínáme. Při jeho míchání si vystačíte opravdu jen s tím, co najdete doma. Esenciální olej pak můžete pořídit i pod názvem éterický – nejrůznější vonné nebo aromatické druhy bez odpovídajícího označení však nekupujte, neměly by tu správnou sílu. A jak si poradit s výrobou? Potřebovat budete:

  • půl šálku domácího octa,
  • 2 lžíce jedlé sody,
  • 10 kapek esenciálního oleje (levandule, tea tree nebo citron).
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Postup je snadný – všechny ingredience důkladně protřepejte nebo promíchejte. Poté vše přelijte do lahvičky s rozprašovačem o objemu okolo 350 ml a doplňte ji vodou. Poté tekutinu znovu dobře protřepejte. Nakonec ji nastříkejte na hadřík a otřete povrch, který chcete očistit. Smývat ho už není třeba.

Jemný dezinfekční prostředek do kuchyně

Potřebujete větší čisticí sílu? Pak vsaďte na docela jiného hygienického pomocníka. Pro jeho výrobu budete potřebovat:

  • 1,5 hrnku jedlé sody,
  • půl šálku ekologického bylinného tekutého mýdla,
  • 10 kapek esenciálního oleje levandule (levandule, rozmarýn, tea tree nebo citron).

Ingredience promíchejte a uložte do dobře uzavíratelné nádoby. Pokud po čase zaznamenáte, že tento dezinfekční prostředek začíná vysychat, přidejte trochu vody. Použijte ho nejen pro čištění otvíráku, ale také na jakékoli hrubé nečistoty v kuchyni – hodit se vám bude například při úklidu sporáku.

Otevírali jste plechovky správně, nebo se vám náš dnešní trik bude hodit?

Porovnejte si správné a špatné použití otvíráku. Už vidíte výhody správného postupu?
Diskuze Vstoupit do diskuze
62 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články