Stačí rozmíchat jedlou sodu ve vodě a vznikne univerzální hnojivo pro rostliny, ovoce i zeleninu

                   

Při pěstování zeleniny, ovoce nebo květin může být jedlá soda opravdu užitečná. Stačí ji aplikovat správně a pomůže vám pohnojit i ošetřit jakoukoliv zeleň. Ovšem špatné použití může vašim zeleným svěřencům naopak uškodit. Na co si tedy dát pozor, pokud se chcete kupříkladu zbavit mravenců, ale zároveň nechcete poškodit zahradu?

Soda se nejčastěji aplikuje jako roztok proti chorobám

Při jejím použití je nutné dodržovat pouze několik základních zásad. Především ji vždy rozmíchávejte v čisté a jen mírně teplé vodě. Pokud její teplota přesáhne 50 °C, o většinu pozitivních účinků sody přijdete. K rozmíchání použijte skleněnou nebo smaltovanou nádobu (kvůli oxidaci) a nezapomeňte, že roztok je nutné aplikovat hned. Po dvou až třech hodinách totiž většina účinných látek vyprchá.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Soda se hodí zejména na savé škůdce

Bojujete s mšicemi, molicemi nebo třeba vlnatkami? Pak v 10 litrech vody rozpusťte pět lžic sody a ošetřujte rostlinky dvakrát denně po dobu tří dnů. Naopak na larvy drátovců platí její zapracování přímo do půdy, a to nejlépe při výsadbě rostlin. Půl lžičky pod lehce narušený kořenový bal (poválejte ho v ruce) bohatě stačí.

Díky sodě se vám budou vyhýbat i mravenci

Usídlil se tento jinak užitečný hmyz na místě, kde ho zkrátka nechcete? Přinuťte ho, aby se odstěhoval. A to jednoduše tím, že přímo na mraveniště nasypete sáček jedlé sody. Pokud to nepomůže, pak sodu rozmíchejte s moučkovým cukrem v poměru 1:1. Mravenci se nakrmí a dělnice zároveň přinesou potravu i svým kolegům a kolegyním v hnízdě. Po čase však soda v jejich trávicím ústrojí doslova exploduje.

iZdroj fotografie: Pixabay

A něco podobného platí i na slimáky. Jednoduše obsypte plodiny, na kterých si rádi pochutnávají, širokým pruhem ze sody anebo místa, kde by se mohli slimáci zdržovat, polévejte sodným roztokem. Ten připravíte z pěti litrů vody a dvou lžic sody. Velmi rychle jim tak pobyt u vás na zahradě znechutíte.

Hodí se i na plevely, ale pozor na rostliny

Pět lžic sody v deseti litrech vody poslouží jako zálivka na rostliny, kterých se chcete zbavit. Dvojnásobná koncentrace ve formě postřiku pak pomůže proti plísni šedé a dalším houbovým chorobám a špetka sody dodá před výsadbou tu správnou kyselost. Ale pozor, je-li této látky v zemině nadbytek, může to vést ke ztrátě vitality a plodnosti rostlin. Raději to s ní tedy nepřehánějte.

Diskuze Vstoupit do diskuze
56 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články