Stará vana bude opět zářit čistotou jako nová. Vybělit ji zvládnete svépomocí během chviličky

                   

Spoustu věcí v domácnosti často vyměníme jen proto, že už se nám přestaly líbit (i když stále ještě skvěle slouží). Mnohdy je to opravdu škoda. Navíc v případě takové vany by šlo o velmi drahé řešení. A navíc zbytečné, protože i s velmi úpornou špínou si poradí běžné čisticí prostředky, pokud tedy víte, jak je správně použít.

Pokud vás trápí jen skvrny, je řešení snadné

Po agresivní chemii se jednoznačně sahat nevyplácí. Může totiž povrch vany naleptat a ta by se následně zanášela rychleji. Mnohem bezpečnější je obyčejná šťáva z citronu. Tu nakapejte na skvrny a několik minut počkejte. Měla by je vybělit. Jestliže jsou však příliš úporné, sáhněte raději po kyselinách z drogerie, které mají přece jen větší sílu (perfektní je šťavelová nebo solná).

iZdroj fotografie: Pixabay

Všechny trhliny zbruste a zahlaďte

Nezáleží na tom, jestli ve vnitřku vany řádily drápky vašich domácích mazlíčků, nebo jen vaše nešikovnost a pády větších předmětů. Každé odřené místo je možné zbrousit, a poté vyplnit vhodným tmelem. Nakonec se vše jednoduše vyhladí do původní podoby. Takto se samozřejmě opravuje akrylát, litina nebo mramor mají své vlastní opravné sady. Stačí si jen pečlivě přečíst návod, tuto renovaci zvládne i začátečník.

Silně poškozenou vanu můžete také natřít

Jde už o trochu komplikovanější proces, ale stále vás tento postup vyjde mnohem levněji, než nákup nové vany. Nejdříve budete muset vyplnit a vyhladit všechny trhliny stejně jako v předchozím případě. Kromě zbroušení je však nutné i důkladné odmaštění vany. K tomu vám nejlépe poslouží obyčejný aceton. Nakonec celý povrch trochu zdrsněte (stačí si vzít k ruce smirkový papír).

iZdroj fotografie: Unsplash

Nyní vše nezbytné zakryjte lepící páskou. Jde zejména o sifon, ale také o okolí vany. Samotnou barvu pak nanášejte měkkým válečkem (na hůře dostupná místa si pak připravte spíše užší štětec). Pracujte rovnoměrně a bez přestávky. Barva totiž rychle tvrdne (a navíc nepříjemně páchne). Jestliže si příliš nevěříte, řekněte si raději o pomoc u specializované firmy.

Na co dát při natírání vany pozor

Jestliže se přece jen rozhodnete osvěžit své kutilské schopnosti, pak dejte pozor na průvan. Snadno by mohl na natíraný povrch přivát smítka špíny, jež by v něm už zůstala zapuštěná na věky věků. A po natření koupelnu na čtyřiadvacet hodin uzavřete, aby barva dostatečně vytvrdla. A ještě máme jeden tip: nemusíte se držet jen bílé barvy. Nabídka v obchodech je mnohem větší.

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články