Když příbory ztratí lesk: Palčivý problém vyřeší obyčejná octová lázeň a kukuřičný škrob

Vraťte svým starým příborům zářivý lesk díky použití docela obyčejného octa. Musíte ho ovšem aplikovat správně.

i Zdroj fotografie: abcMedia.cz (vlastní tvorba)
                   

Staré příbory jsou mnohdy v rodinách milým dědictvím po předcích. Bylo by skvělé je moci stále používat, aniž byste se za jejich vzhled museli stydět. Pokud je ovšem vyčistíte tím správným způsobem, nebudete si s tím muset už lámat hlavu.

Staré příbory vyčistí obyčejný ocet

Pro začátek si vezměte k ruce docela obyčejný ocet, který dokáže odstranit i roky staré usazeniny. Smíchejte stejné množství bílého octa a vody a vše přelijte do vhodné nádoby. Namočte příbory do roztoku a nechte je tam po dobu alespoň 15 minut. Poté příbory vyjměte a otřete je čistou utěrkou. Pokud jsou příbory opravdu velmi špinavé, můžete je ještě vyčistit jemným kartáčem. Ještě lepšího výsledku dosáhnete, když do lázně přidáte lžíci kukuřičného škrobu. Když jsou příbory vyčištěny, opláchněte je čistou vodou a otřete do sucha.

Kdy ocet nepoužívat

Pamatujte si, že použití octa nemusí být vhodné pro některé kovy. Jde například o hliník nebo mosaz, jejichž povrch by mohl ocet naleptat. Proto byste měli být opatrní, pokud se snažíte vyčistit příbory vyrobené z těchto materiálů a sáhnout raději po nějakém jiném čistidle.

Staré příbory sou mnohdy v rodinách milým dědictvím po předcích Bylo by milé je moci stále používat, aniž byste se za jejich vzhled museli stydět. Pokud je ovšem vyčistíte tím správným způsobem. Nebudete si s tím muset už lámat hlavu.  Staré příbory vyčistí obyčejný ocet iZdroj fotografie: Depositphotos

Vyčištění příborů jedlou sodou

Vhod vám ovšem může přijít i jiný domácí pomocník – jedlá soda. A jak ji použít? Připravte si roztok jedlé sody a teplé vody. Smíchejte asi 1 až 2 lžíce jedlé sody s teplou vodou v dostatečně velké nádobě. Poté do tohoto čisticího roztoku namočte příbory a nechte je ponořené po dobu 30 minut až 1 hodiny. Následně je vyjměte z roztoku a otřete je jemnou houbou nebo kartáčkem na nádobí. Nakonec vše opláchněte čistou vodou, aby se odstranily zbytky jedlé sody.

Nakonec osušte příbory čistým hadříkem. Pokud jsou ovšem příbory velmi špinavé nebo na sobě mají tmavé skvrny, můžete roztok jedlé sody nechat působit déle a následně pro jejich vyčištění použít kartáček na zuby. Pokud si ovšem nejste jistí, jak by vaše staré příbory na sodu zareagovaly, vyzkoušejte nejprve čištění jen na jednom kusu.

Recept na odolnou špínu

Na opravdu zašlé příbory použijte směs octa a soli. Smíchejte ocet a sůl v poměru 1:1 a poté tuto směs naneste na mosaz. Poté vše otřete měkkým hadříkem nebo houbou a opláchněte vodou. Tento postup by vám měl pomoci odstranit i ty nejzašlejší skvrny a vašim příborům opět vrátit lesk.

Staré příbory sou mnohdy v rodinách milým dědictvím po předcích Bylo by milé je moci stále používat, aniž byste se za jejich vzhled museli stydět. Pokud je ovšem vyčistíte tím správným způsobem. Nebudete si s tím muset už lámat hlavu.  Staré příbory vyčistí obyčejný ocet iZdroj fotografie: Náhledové foto: Pixabay

Jak vyčistit příbory z mosazi

Pokud máte doma příbory mosazné, budete muset použít jinou metodu. Ocet je pro ně příliš agresivní, ale místo něj vám bude stačit citronová šťáva a soda: Smíchejte citronovou šťávu a sodu a poté tuto směs naneste na mosaz. Nechte chvíli působit a otřete měkkým hadříkem nebo houbou. Nakonec vše opláchněte vodou.

A velmi podobně působí i kečup. Ten obsahuje kyselinu octovou, která dokáže velmi šetrně rozpustit skvrny a nečistoty na mosazi. Ani tentokrát není použití obtížné. Jednoduše naneste trochu kečupu na měkký hadřík a poté s jeho pomocí třete mosaz, dokud není lesklá a beze skvrn. Nakonec už jen příbory opláchněte vodou a usušte.

Jaké způsoby čištění příborů používáte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články