Starou dřevěnou truhlu z blešího trhu zrestaurovala na unikátní a luxusní kousek

                   

Mít doma starou dřevěnou truhlu, jakou vídáme v pohádkách či fantasy filmech, bylo někdy snem snad každého z nás. Takové truhly mohou být velmi praktické, a navíc vypadají úchvatně. Takové truhly ani nemusí být drahé, stačí se porozhlédnout ve starožitnostech či u babičky na půdě a zkusit objevit třeba už i starou, odřenou a oprýskanou truhlu. S šikovnými ručičkami a trochou trpělivosti z ní totiž může být také kousek přímo z pohádky.

Dopřejte dřevu nový nátěr

K renovaci toho nebudete potřebovat moc, ale samozřejmě je ideální mít alespoň trochu vybavenou dílnu. Pro začátek je vhodné bruskou jemně obrousit nános staré barvy a vyhladit škrábance ve dřevě. Pak je čas na nový nátěr. Buď můžete zvolit barvu či kombinaci barev (např. bílá s hnědou vypadají moderně a stylově), nebo dřevo jen namořit mořidlem a ponechat mu tak jeho přirozený vzhled. Velmi hezky vypadá i kombinace obou způsobů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com (ilustrační foto)

Dá se vyrobit z papíru

Když barvy či mořidla zaschnou, je dobré truhlu nalakovat a tím zamezit dalšímu poškrábání a odlupování barvy. A pokud zrovna nemáte po ruce dřevěnou truhlu nebo ji nemůžete sehnat? Místo ní se dá použít i stará kartonová krabice, například od bot. Do vyrábění takové papírové truhly se mohou pustit i děti, které to jistě bude bavit.

iZdroj fotografie: Bianca Ann (screenshot YouTube)

Co budete potřebovat?

  • Kartonovou krabici s víkem v požadované velikosti
  • Barvu a štětec
  • Embosovací folii
  • Kancelářskou sešívačku

Postup je velmi jednoduchý. Embosovací folii nastříhejte na plátky či jiné požadované tvary a vytlačte do ní reliéfy. Můžete ji nechat v její původní barvě, nebo ji přetřít barvou. Nabarvěte i krabici a nechte ji zaschnout. Embosovací folií pak krabici ozdobte, aby vypadala jako opravdová truhla s kováním.

iZdroj fotografie: Bianca Ann (screenshot YouTube)

Pomocí kancelářské sešívačky secvakněte víko ke krabici, aby se dalo otevírat jen z jedné strany. Fantazii při zdobení a barvení se meze nekladou.

Tajná úschovna věcí

Ať už renovujete truhlu dřevěnou, nebo si vyrábíte papírovou, určitě u vás doma najde mnohá využití. Dají se v ní skladovat dokumenty, šperky, pokud má větší rozměry, tak třeba i oblečení nebo peřiny. Dětem může posloužit jako tajná skrýš na sladkosti nebo na kapesné.

iZdroj fotografie: Bianca Ann (screenshot YouTube)

A pokud máte doma dřevěnou truhlu a v ní umístěné věci, které nepotřebujete vytahovat každý den, položte na její víko třeba i deku a několik polštářů. Uvidíte, že taková truhla se stane vaším oblíbeným místem na šálek horkého čaje a poutavou knihu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články