Záchodovou štětku ponoříme na 5 minut do octa, po vyndání je čistá jako nová

I štětka na WC si zaslouží tu správnou péči. Pokud jí věnujete pouhých 5 minut, bude opět zase jako nová a dlouho vydrží.

i Zdroj fotografie: SimonTrew / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Štětka na toaletu je nástroj, který se používá k čištění záchodové mísy. Obvykle se skládá z držadla a štětin, jež jsou umístěny na jeho konci a slouží k odstranění usazenin a jiných zbytků v záchodové míse. Pravidelné používání štětky na toaletu je důležité pro udržování hygieny a čistoty v koupelně. Pokud je to třeba, pak by měla být štětka použita k vyčištění záchodové mísy klidně i po každém použití toalety, aby se zabránilo vzniku zápachu a šíření bakterií.

Jak čistit štětku na toaletu

Při používání štětky na toaletu byste měli mít na paměti, že je důležité ji pravidelně dezinfikovat a udržovat v čistotě, aby nedocházelo k šíření bakterií a chorob. Štětku byste měli také skladovat na suchém a dobře větraném místě, jež rovněž minimalizuje růst bakterií. A po jakých přírodních prostředcích sáhnout?

Ocet potřebuje půl hodiny

Smíchejte vodu a ocet v poměru 1:1 a nechte štětku namočenou v této směsi asi 30 minut. Poté ji opláchněte čistou vodou.

Jak vyčistit štětku na toaletu přírodními prostředky iZdroj fotografie: Depositphotos

Sůl a citronová šťáva

Smíchejte sůl a citronovou šťávu tak, aby vznikla pasta. Naneste pastu na štětku třeba tím, je ji na ni nalijete kupříkladu v kbelíku, a necháte ji působit asi 5 minut (maximálně půl hodiny). Poté vše opláchněte vodou.

Soda na pečení také pomůže

Smíchejte vodu a sodu v poměru 1:1. Naneste směs na štětku a nechte ji působit asi půl hodiny. Poté ji opláchněte čistou vodou. Mimochodem – soda vám může skvěle pomoci i s čištěním plynového sporáku.

Éterické oleje štětku také vydezinfikují

Přidejte do kbelíku s vodou několik kapek éterického oleje do vody a nechte štětku namočenou v této směsi asi půl hodiny. Poté ji opláchněte čistou vodou. Aby však byly éterické oleje účinné, musíte vybrat ty s dezinfekčními účinky. A o jaké jde?

  • Tea tree olej – má silné antiseptické vlastnosti a může být také použit k dezinfekci ran, akné a dalších kožních problémů.
  • Eukalyptový olej – má antivirové a antibakteriální vlastnosti. Hodí se i k dezinfekci vzduchu a k léčbě respiračních onemocnění.
  • Citronový olej – má velmi ceněné antibakteriální vlastnosti a může být použit k dezinfekci všech povrchů či vzduchu v místnosti.
  • Mátový olej – může se pyšnit antiseptickými vlastnostmi a hodí se také k léčbě nachlazení.
  • Levandulový olej – má antibakteriální vlastnosti a v domácí lékárničce ho uplatníte i k léčbě kožních problémů nebo jako velmi účinný relaxační prostředek.
Jak vyčistit štětku na toaletu přírodními prostředky iZdroj fotografie: Depositphotos

Je však důležité mít vždy na paměti, že při použití éterických olejů k dezinfekci je třeba opatrnosti. Rozhodně je nepoužívejte v koncentracích, které mohou být škodlivé pro zdraví.

Jak zbavit toaletu vodního kamene

Pokud chcete bojovat s vodním kamenem přírodními prostředky, skvěle vám pomůže třeba jedlá soda nebo sůl a citronová šťáva. Smíchejte sůl a citronovou šťávu tak, aby vznikla pasta. Poté tuto pastu naneste na povrch toalety a nechte ji působit po dobu několika hodin. Nakonec vše vydrhněte štětkou a opláchněte.

Jak se o čistotu své toalety staráte vy?

Zdroj: Gardener
Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články