Metoda suchého, ale velmi účinného čištění koberců. Zbaví všech nečistot i 20 let starou látku a tkaninu

                   

Pokud jste se rozhodli pro vyčištění špinavého koberce suchou metodou, děláte opravdu dobře. Tento způsob je oproti tomu mokrému šetrnější. Další výhodou je, že nemusíte čekat, až tkanina uschne a můžete po ní ihned chodit. Vyzkoušejte tyto geniální způsoby očisty přírodních kobercových vláken, jako je např. bavlna nebo hedvábí.

Na prach jedině silou

Jestliže jsou vlákna pokrytá pouze nánosem prachu a nehyzdí je žádné větší skvrny, bude vám stačit staré dobré vyklepání. Už naše babičky věděly jak na to. Koberec stačí přes něco přehodit (např. sušák na prádlo) a vyprášit jej. Činnost provádějte buďto u okna v dobře větrané místnosti nebo ve venkovních prostorách.

iZdroj fotografie: Unsplash

Prášek a pěna pracují rychle

Pokud chcete z koberce dostat velké skvrny, v drogeriích nebo specializovaných prodejnách si můžete zakoupit prášky a pěny určené k suchému čištění. Práce s nimi je následující:

  1. Koberec vysajte.
  2. Na celý jeho povrch nasypte prášek nebo naneste pěnu.
  3. Nechte působit po dobu uvedenou v návodu.
  4. Opět vysajte.

Jedlá soda vždycky vyhraje

Jedlá soda je úspěšným bojovníkem s nejrůznějšími druhy nečistot a pomůže vám i teď. Do 1 kg tohoto bílého prášku nakapejte přibližně 15 kapek esenciálního oleje podle vašeho výběru (použít můžete i citronovou šťávu). Směs dobře promíchejte, rozsypejte po tkanině, nechte 10 minut působit a nakonec vysajte. Odměnou vám bude čistý a krásně voňavý koberec.

iZdroj fotografie: Unsplash

Sodu můžete smíchat také se solí, která dokonale eliminuje skvrny od kávy, hlíny nebo vína. Směs v poměru 1:1 nasypte na koberec a důkladně ji vetřete mezi vlákna rukama nebo za pomoci kartáče. Poté nechte alespoň půl hodiny působit. Nejlepších výsledků se ale dočkáte, pokud prášek na tkanině ponecháte přes noc. Nakonec opět vysajte.

Zkuste i něco netradičního

I když se to může zdát neuvěřitelné, na hluboko zažrané mastné skvrny vám pomůže žehlička. Na špinavé místo nejprve položte dvě nebo tři papírové utěrky a ty následně přejeďte zmíněným spotřebičem nastaveným na nízkou teplotu (nenapařujte). Díky vlivu tlaku a tepla se mastnota vsákne do papíru.

Čistíte koberce raději na sucho nebo na mokro? A povedlo se vám to vždy na jedničku?

Zabrat nám leckdy dají i olejové skvrny. Poraďte si s nimi za chviličku
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články