Super fígl prestižních restaurací, jak doma vyčistit i ty nejzašpiněnější pánve a hrnce za pár vteřin

                   

Čpavek využijeme v domácnosti na mnoha místech. Skvěle se hodí třeba na odstraňování skvrn z oblečení a nejrůznějších nečistot. Vaše okna, koberce nebo dokonce parkety budou vypadat zase jako nové a opět získají zpět svůj žádoucí lesk. Totéž však může platit i pro jeho použití v kuchyni. S jeho pomocí totiž vyčistíte i ty nejpřipečenější pánve opravdu za chviličku. A jak ho správně používat?

Jak na čištění nádobí čpavkem

Špinavou pánev nebo hrnec stačí napustit vodou, přidat trochu čpavku, a poté nechat přes noc pořádně odmočit. Druhý den jednoduše všechny nečistoty omyjte vlažnou vodou a máte hotovo. Přinejhorším si můžete pomoci měkčí stranou houbičky. Půjde to jako po másle. A to platí nejenom u běžných, ale také hliníkových nádob. Amoniak vás zbaví veškeré špíny, ale i stop od mastnoty.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A to nejenom na nádobí, ale třeba i na lince nebo sklokeramické desce u sporáku. Stačí ho nechat chvíli působit a máte vyhráno. Pokud je ovšem nádobí velmi silně znečištěné, nalijte do něj čistý čpavek a uložte do igelitové tašky nebo do dostatečné velké nádoby s víkem. Zabráníte tak šíření nepříjemného zápachu. Po jednom až dvou dnech půjdou všechny nečistoty odstranit jako mávnutím kouzelného proutku.

Vyčistit můžete také zrcadla

Zdá se vám, že tato nezbytná součást domácnosti už ztratila svůj lesk? Očistěte je hadříkem namočeným v roztoku vody a čpavku. Bude vám stačit 150 ml čpavku, zředěného v litru vody. Efektivně tak odstraníte otisky prstů a i jiné nečistoty, s nimiž jinak při úklidu obvykle úporně zápasíte. A uvedená metoda se také skvěle hodí na okna. Díky působení čpavku budou zářivější a po delší dobu odolná vůči nečistotám.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pamatujte na svoji bezpečnost

Před použitím čpavku je však velmi důležité seznámit se se zásadami bezpečného použití. Vždy při manipulaci s ním používejte rukavice určené pro domácnost. Neměli byste zapomínat ani na ochranu nosu a očí. A aplikujte ho vždy pouze v dobře větraném prostoru. Jinak ho vždy nařeďte větším množstvím vody. V místnosti, kde právě cokoliv čistíte čpavkem, se také vyvarujte kouření nebo přítomnosti otevřeného plamene.

Pozor tedy třeba na plynové sporáky. Lahvičky vždy uchovávejte mimo dosah dětí. A jestliže chcete čpavek použít na jiné materiály, než je kov nebo kámen, vyzkoušejte ho předtím na nějaké méně viditelné části. Vyhnete se tak vzniku nevzhledných skvrn tam, kde už nepůjdou nikdy odstranit. A koncentrovaný ho používejte jen v nejnutnějších případech. Nikdy také čpavek nemíchejte s bělidlem, hrozí vznik skutečně prudké a toxické chemické reakce.

Nechcete sahat po chemii? Vsaďte na šikovný čistič z octa
Diskuze Vstoupit do diskuze
145 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články