Surově nejsilnější vyčištění odtoku odpadu v kuchyni a koupelně. Vlastní silou bez přítomnosti instalatéra

                   

Nejčastější příčinou ucpaného kuchyňského odtoku jsou ztuhlé oleje tuky, u odtoků v koupelnách jsou největším problémem vlasy a zbytky kosmetických prostředků. Používání chemických čističů odtoků má mnoho nevýhod. Není zaručeno, že vyřeší problém, chemikálie mohou být pro pokožku extrémně nebezpečné a mohou dokonce způsobit vážné popáleniny.

Profesionální instalatéři obvykle varují před použitím těchto výrobků a některé bytové domy výslovně zakazují chemické čisticí prostředky. Než se pokusíte uvolnit odpad chemickou cestou, vyzkoušejte sílu jedlé sody.

Jedlá soda je přírodní zázrak, který odstraňuje mastnotu a zprůchodní váš odpad

Jedlá soda neboli hydrogenuhličitan sodný je přirozeně se vyskytující minerální sloučenina. Mírně zásaditý prášek dokáže rozpouštět minerální usazeniny a organické materiály, jako je například mastnota, která má mírně kyselé složení. Jedlá soda má navíc mírné dezinfekční vlastnosti, které mohou bojovat proti bakteriím a houbám způsobujícím zápach.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Malý chemik aneb reakce sody s octem

A teď už k samotnému procesu. Co budete potřebovat k vyčistění ucpaného odpadu?

  • trychtýř
  • 2 až 4 šálky vroucí vody
  • Saponát na nádobí
  • 1 až 2 šálky jedlé sody
  • 1 šálek octa
  • 1/2 šálku soli

Zahřejte vroucí vodu v konvici, do odtoku nalejte trochu soli a opatrně zalejte vroucí vodou. Saponát na nádobí pomůže rozpustit mastné usazeniny. Přisypejte do odpadu sodu. Pro přesnější aplikaci použijte trychtýř. Sodu poté zalejte octem. Nebuďte překvapeni zvukovou reakcí, která nastane. Jedlá soda je zásaditá látka a ocet je jemná kyselina octová.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Když se smíchají, reagují poněkud dramaticky, aby se navzájem neutralizovali, a šumivá akce, kterou slyšíte, uvolní ucpání ve vašem odtoku. Až soda s octem došumí, počkejte pět minut. Tuto dobu použijte k zahřátí dvou šálků vody. Na závěr znovu propláchněte odtok horkou vodou. Pokud je váš dřez hodně zanesený, bude třeba zopakovat všechny kroky.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články