Manuál pro sušení, sběr a skladování bylinek. Vyhněte se hojným chybám a udělejte si z domova přírodní apatyku

                   

Sběr, sušení a skladování nejrůznějších pokladů přírody není tak obtížné, jak se může zdát. Ovšem je třeba dbát na to, aby byly vždy dodrženy ty správné postupy, díky nimž si bylinky vždy zachovají maximum svých léčivých vlastností, ale také aroma a chuti. Nezáleží totiž na tom, zda je sušíte do čaje nebo pro použití v kuchyni.

Kdy a jak sbírat bylinky

Vyberte si slunečný den, kdy nejsou natě ani listy bylin vlhké. Rozhodně je tedy nesbírejte ráno, ale spíše dopoledne. V případě kořenů by pak rozhodně nemělo být po dešti. Ukládejte je do vhodného přepravního boxu, košíku nebo plátěné tašky – cokoliv umělého je zcela nevhodné. Bylinky se totiž snadno zapaří a zkazí se.

Velmi aromatické bylinky, jako je například levandule (Lavandula), tymián alias mateřídouška (Thymus), šalvěj rozmarýna (Salvia rosmarinus) alias rozmarýn, meduňka lékařská (Melissa officinalis), máta (Mentha) nebo oregano čili dobromysl (Origanum) je pak podle bylinářů nejvhodnější sbírat okolo poledne, kdy v sobě obsahují nejvíce éterických silic.

Kde a jak sušit bylinky

Vždy si pamatujte, že je k tomuto kroku třeba přistupovat co nejdříve – čím déle necháte bylinky v nádobě, ve které jste je donesli domů, tím větší riziko plísně je na pořadu dne. Bylinky na dlouhých stoncích je vhodné svázat do svazků a zavěsit na větraném místě (můžete je zabalit do kornoutu z papíru, aby neopadávaly na podlahu). Ty ostatní rozložte na noviny nebo plátno a nechte vyschnout přirozenou cestou mimo sluneční světlo.

iZdroj fotografie: Depositphotos

A jak sušit kořeny bylinek? Nejvíce léčivých látek v sobě mají na podzim (to platí především u dvouletých rostlin) nebo brzy na jaře (u víceletých druhů) po sběru je opravdu důkladně očistěte a následně usušte buď na dobře větraném místě nebo za použití sušičky. Ale lze to provést i v troubě, musí však zůstat trochu pootevřená (stačí ji zajistit třeba utěrkou).

Kde skladovat bylinky

Nasušené natě a kořeny uložte nejlépe do vzduchotěsných nádob mimo dosah přímého slunečního záření. Nenechávejte je nikdy dlouho otevřené a pokud možno je odsypávejte nebo odebírejte vhodnou (nejlépe dřevěnou) lžící. Rukou na ně nesahejte, mohli byste dovnitř zanést vlhkost, díky níž by se mohly zkazit. A jak dlouho vydrží? Většina bylinek si své léčivé vlastnosti zachová dva roky.

Jaké zkušenosti máte se sběrem, sušením a použitím bylinek?

Další zajímavosti z oblasti sušení a skladování sušených bylin
Diskuze Vstoupit do diskuze
101 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články