Celý život šuplík v troubě používáte špatně. Plechy do něj nepatří, ve skutečnosti vám může ušetřit nemalé peníze

                   

Vzpomeňte si na to, jak používáte svou troubu na pečení. Obvykle do horní části ukládáte pokrmy, které aktuálně připravujete. A nádoby, v nichž se žádné maso ani zákusek nepeče, zase ukládáte do spodní zásuvky. Máte je tedy pěkně po ruce, navíc jsou přehledné a neznečišťují se jako při uložení v policích. Ale ve skutečnosti vám tu zabírají množství cenného místa, které byste mohli využít docela jinak.

Spodní zásuvka není na prázdné plechy

I když se tato část trouby jeví k tomuto účelu jako nanejvýš praktická, má docela jiný účel. Možná jste si všimli toho, jak velké horko v ní panuje. Pokud potřebujete během pečení vytáhnout další čistý plech, nezřídka si musíte vzít dokonce i kuchyňské rukavice. Ale nejde o žádnou provozní vadu ani nedostatečně provedenou izolaci. Naopak. Je to žádaná vlastnost produktu, jen my o ní nevíme.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Původní návrh na tento spotřebič totiž s žádným úložným prostorem nepočítal. Naopak. Proč by něco takového dělal, když úložných prostor bývá v kuchyni dost a dost? Ovšem naopak místa, kam by se dalo uložit jídlo, které chcete mít po nějakou dobu teplé, trestuhodně chybí. A právě k tomu je spodní zásuvka trouby určena. Už upečené jídlo do ní jednoduše uložíte a o nic víc se nestaráte. A nahoře můžete péct něco jiného, třeba zákusek k nedělnímu obědu.

Ušetřete peníze díky chytrému využití

Nemusíte tedy pracně upečenou kachnu před obědem znovu ohřívat poté, co jste ji museli vyjmout z trouby třeba kvůli pečení brambor. I když moderní spotřebiče umožňují pečení více pokrmů najednou, jakmile je chcete jen ohřívat, může to být problém. Ve standardně zapnuté troubě se totiž vysuší, zatímco ve spodní zásuvce se vám nic podobného nestane. Teplota je tu totiž tak akorát vhodná k servírování. Ušetříte tedy za opětovný ohřev, a to nemalé peníze.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyčistit kuchyňskou troubu bez chemie

Dost možná se vám v kuchyni budou hodit i další triky. Chcete se vyhnout pracnému drhnutí trouby? Pak vsaďte na obyčejné domácí ingredience. A jak je použít? Nejprve vyprázdněte troubu a vytáhněte mřížky. Poté si vezměte k ruce 100 gramů jedlé sody, pár kuchyňských rukavic, několik lžic vody a dvě lžíce octa. Smícháním sody se třemi až čtyřmi lžícemi vody vytvoříte bílou pastu. Tu naneste po celém povrchu trouby. Snažte se žádné místo nevynechat.

Po půl hodině (ale pastu můžete nechat působit i přes noc) ji přestříkejte octem, který jste si předtím přelili do rozprašovače. Dočkáte se poměrně bouřlivé a pěnivé chemické reakce, která rychle uvolní všechny nečistoty. Po několika minutách troubu pečlivě vytřete vhodnou textilií a znovu postříkejte octem. Celý postup opakujete až do chvíle, kdy se v troubě již nebude tvořit žádná pěna. Gratulujeme, právě teď je dokonale čistá.

iZdroj fotografie: Freepik

Jak vyčistit knoflíky sporáku

Ale nečistoty se neusazují jen uvnitř spotřebiče, ale ve velkém množství i na jeho povrchu. A jak očistit nerezové madlo nebo spínací knoflíky? Nečistěte je drátěnkou, protože by mohla zanechat stopy. Místo toho namočte měkký hadřík do teplého octa a všechny kovové části důkladně otřete. Nechte působit deset minut a poté už jen jednoduše opláchněte studenou vodou. Uvidíte, že váš sporák znovu zazáří.

https://youtu.be/Oj8zhBCQG7M
Vyrobte si perfektní domácí čistič na cokoli. Funguje skvěle a je pouze z přírodních ingrediencí
Diskuze Vstoupit do diskuze
99 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články