Téměř každý špatně skladuje koupená vejce. Jediný správný postup zajistí, aby zůstala čerstvá a zdravá

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Očekáváte větší rodinnou oslavu nebo jednoduše rádi nakupujete zboží v akci? Pak dost možná spoléháte na to, že vám vejce vydrží v lednici oněch garantovaných 28 dní, jak se lze dočíst na jejich obalu. Ovšem tuto číslovku rozhodně nelze brát jako dogma, trvanlivost vajec totiž může zkrátit celá řada věcí, přičemž v jejich čele stojí nesprávné skladování. Jednu chybu přitom dělá prakticky každý majitel lednice.

Při nákupu buďte pečliví

Především se ujistěte, že kupujete vejce nepoškozená. Skořápka nesmí být nikde porušená a v ideálním případě ani znečištěná. Tomu se ale bohužel u vajec z farem často vyhnout nelze. A co tedy s tím? Hrubé nečistoty je možné otřít textilií, nikdy si však neberte k ruce vodu nebo dokonce saponát. Tím totiž nenávratně zničíte ochrannou bariéru, kterou vejce přirozeně mají. Obnovit ji můžete jen prostřednictvím minerálního oleje.

iZdroj fotografie: Unsplash

Papírový obal musí co nejrychleji pryč

Ovšem ani čistá vejce s neporušenou skořápkou nemusí v lednici vydržet tak dlouho, jak očekáváte. Brání jim v tom totiž papírové plato, jež je může kontaminovat bakteriemi (stejně jako zbylý obsah lednice). Pořiďte si proto do lednice plato plastové (nebo z jiných snadno omyvatelných materiálů) a vajíčka do něj hned po nákupu přerovnejte.

A jak? Vždy špičkou dolů. Vajíčka totiž dýchají svou horní částí. Po deseti dnech je však otočte, aby nedošlo k přischnutí bílku ke špičce. Později byste je totiž jen těžko oloupali, navíc by šla i špatně vyklepnout ze skořápky. Vyplatí se proto spolu s vejci uložit do chladničky i štítek s datem nákupu. A to zejména ve chvíli, kdy je plánujete skladovat delší dobu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Kam vejce uložit? Do dvířek od lednice ne

Kdo ví, proč nás výrobci chladicí techniky tak rádi pletou a umísťují držáky na vejce právě do přihrádky ve dvířkách. Možná chtějí, abychom je měli vždy rychle po ruce. Ovšem faktem zůstává, že jde o umístění zcela nevhodné. Vlivem častého otevírání dveří totiž teplota okolo vajec kolísá, což jejich výdrži právě nepřispívá.

A kam je tedy uložit? Vždy do zadní části lednice, kde bývá teplota nejstabilnější. Vcelku nezáleží na tom, zda půjde o horní poličku nebo o regál přímo nad šuplíky pro ovoce a zeleninu. Jen do šuplíků by vejce přijít neměla. Je tu na ně totiž příliš chladno, a ztrácí tak na své chuti i dalších žádoucích vlastnostech.

iZdroj fotografie: Unsplash

Jak si do mísy nevyklepnout pukavce

Může se stát, že vejce v lednici jednoduše zapomenete, nebo až později zjistíte, že to s celistvostí jeho skořápky není tak úplně v pořádku. Co si tedy počít? Samozřejmě ho můžete rozklepnout do mísy a čichat, protože zkažené vejce se prozradí nesnesitelným zápachem po sirovodíku. Ovšem mnohem jednodušší je jeho ponoření do sklenice s vodou.

Staré a zkažené vejce plave kvůli přítomnosti vzduchu, čerstvé klesne. A co když vejce plave jen tak napůl? Pak to znamená, že sice už mezi nejčerstvější nepatří, ale pokud ho uvaříte natvrdo, stále ještě ho můžete bez obav konzumovat. A samozřejmě lze takové vejce použít i do těsta nebo jiných pokrmů, kde se dostatečně propeče nebo provaří.

iZdroj fotografie: Pixabay

Výdrž u vařených vajec se liší podle teploty

A zbývá určit ještě poslední lhůtu –⁠ jak dlouho vydrží v lednici vařená vejce? Ať už vám zbyla z přípravy salátu nebo chlebíčků, neoloupaná a bez poškozené skořápky vydrží v chladu bez potíží týden. Oloupaná vejce snězte hned a stejně tak taková, která skladujete při pokojové teplotě (kupříkladu velikonoční kraslice). 24 hodin je maximum, poté už nebývají taková vejce bezpečná.

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články