Téměř každý špatně skladuje koupená vejce. Jediný správný postup zajistí, aby zůstala čerstvá a zdravá

O vejcích se uvádí, že v lednici bez potíží vydrží měsíc. Jak je tedy možné, že se vám často po dvou týdnech nezdají čerstvá? Na vině je skladování.

Zdroj fotografie: Depositphotos

Očekáváte větší rodinnou oslavu nebo jednoduše rádi nakupujete zboží v akci? Pak dost možná spoléháte na to, že vám vejce vydrží v lednici oněch garantovaných 28 dní, jak se lze dočíst na jejich obalu. Ovšem tuto číslovku rozhodně nelze brát jako dogma, trvanlivost vajec totiž může zkrátit celá řada věcí, přičemž v jejich čele stojí nesprávné skladování. Jednu chybu přitom dělá prakticky každý majitel lednice.

Při nákupu buďte pečliví

Především se ujistěte, že kupujete vejce nepoškozená. Skořápka nesmí být nikde porušená a v ideálním případě ani znečištěná. Tomu se ale bohužel u vajec z farem často vyhnout nelze. A co tedy s tím? Hrubé nečistoty je možné otřít textilií, nikdy si však neberte k ruce vodu nebo dokonce saponát. Tím totiž nenávratně zničíte ochrannou bariéru, kterou vejce přirozeně mají. Obnovit ji můžete jen prostřednictvím minerálního oleje.

Zdroj fotografie: Unsplash

Papírový obal musí co nejrychleji pryč

Ovšem ani čistá vejce s neporušenou skořápkou nemusí v lednici vydržet tak dlouho, jak očekáváte. Brání jim v tom totiž papírové plato, jež je může kontaminovat bakteriemi (stejně jako zbylý obsah lednice). Pořiďte si proto do lednice plato plastové (nebo z jiných snadno omyvatelných materiálů) a vajíčka do něj hned po nákupu přerovnejte.

A jak? Vždy špičkou dolů. Vajíčka totiž dýchají svou horní částí. Po deseti dnech je však otočte, aby nedošlo k přischnutí bílku ke špičce. Později byste je totiž jen těžko oloupali, navíc by šla i špatně vyklepnout ze skořápky. Vyplatí se proto spolu s vejci uložit do chladničky i štítek s datem nákupu. A to zejména ve chvíli, kdy je plánujete skladovat delší dobu.

Zdroj fotografie: Pixabay

Kam vejce uložit? Do dvířek od lednice ne

Kdo ví, proč nás výrobci chladicí techniky tak rádi pletou a umísťují držáky na vejce právě do přihrádky ve dvířkách. Možná chtějí, abychom je měli vždy rychle po ruce. Ovšem faktem zůstává, že jde o umístění zcela nevhodné. Vlivem častého otevírání dveří totiž teplota okolo vajec kolísá, což jejich výdrži právě nepřispívá.

A kam je tedy uložit? Vždy do zadní části lednice, kde bývá teplota nejstabilnější. Vcelku nezáleží na tom, zda půjde o horní poličku nebo o regál přímo nad šuplíky pro ovoce a zeleninu. Jen do šuplíků by vejce přijít neměla. Je tu na ně totiž příliš chladno, a ztrácí tak na své chuti i dalších žádoucích vlastnostech.

Zdroj fotografie: Unsplash

Jak si do mísy nevyklepnout pukavce

Může se stát, že vejce v lednici jednoduše zapomenete, nebo až později zjistíte, že to s celistvostí jeho skořápky není tak úplně v pořádku. Co si tedy počít? Samozřejmě ho můžete rozklepnout do mísy a čichat, protože zkažené vejce se prozradí nesnesitelným zápachem po sirovodíku. Ovšem mnohem jednodušší je jeho ponoření do sklenice s vodou.

Staré a zkažené vejce plave kvůli přítomnosti vzduchu, čerstvé klesne. A co když vejce plave jen tak napůl? Pak to znamená, že sice už mezi nejčerstvější nepatří, ale pokud ho uvaříte natvrdo, stále ještě ho můžete bez obav konzumovat. A samozřejmě lze takové vejce použít i do těsta nebo jiných pokrmů, kde se dostatečně propeče nebo provaří.

Zdroj fotografie: Pixabay

Výdrž u vařených vajec se liší podle teploty

A zbývá určit ještě poslední lhůtu –⁠ jak dlouho vydrží v lednici vařená vejce? Ať už vám zbyla z přípravy salátu nebo chlebíčků, neoloupaná a bez poškozené skořápky vydrží v chladu bez potíží týden. Oloupaná vejce snězte hned a stejně tak taková, která skladujete při pokojové teplotě (kupříkladu velikonoční kraslice). 24 hodin je maximum, poté už nebývají taková vejce bezpečná.