Mít hlodavce ve spíži rozhodně není nic příjemného. Likvidují vaše domácí zásoby a aby toho nebylo málo, trousí bobky, kdekoliv je napadne. Takže i když jsou myšky roztomilými zvířátky, ve skutečnosti je doma rozhodně nechceme. A abychom nezapomněli – také nepříjemně páchnou. A jak je tedy vyhnat? Stačí jen vsadit na ten správný způsob.
Jak utěsnit chatu na zimu
V první řadě je důležité dbát na to, aby se tito škůdci do vašich nemovitostí vůbec nedostali. Není to tak obtížné, jak se může zdát. Musíte ovšem všechny otvory a škvíry opravdu pečlivě utěsnit, jinak nepochodíte. Ale myslete na to, že taková myš se umí protáhnout i opravdu malou dírou. Kam totiž dokáže prostrčit hlavu, tam se vejde celá. Jen na utěsnění chalupy nebo domu tedy spoléhat nelze.
Zbavte se všech myších lákadel
Pokud už s myšmi ve své nemovitosti bojujete, ukažte jim, že tu pro ně není nic zajímavého – rády se odstěhují pryč. Všeobecně tedy platí, že všechny potraviny by měly být uloženy v plechu nebo ve skle. Vyhoďte také všechny staré noviny, kupy textilu a obdobné předměty, v nichž by si mohli hlodavci udělat hnízda. S trochou štěstí jim pobyt znechutíte natolik, že se rychle odstěhují.
Pomohou i nepříjemné pachy
Pokud mají některý smysl opravdu dobře vyvinutý, pak je to jednoznačně čich. Toho tedy můžete využít ve svůj prospěch. Pokud po domě rozmístíte psí nebo kočičí chlupy, můžete nenáviděné příživníky velmi rychle odradit. Podobný efekt mají i kuličky proti molům nebo některé bylinky. Jak na to a jaké zásady dodržet?
Mezi bylinky účinné proti myším patří celá řada těch, které běžně pěstujete v kuchyni. Využijte toho a zastrčte je do všech možných koutů. A po kterých sáhnout?
- Bazalka,
- petržel,
- kopr,
- eukalyptus
- máta – mělo by jít o tu peprnou nebo obdobný druh s výrazným mentolovým aroma,
- levandule
- a pelyněk.
Koření jako likvidátor myší
Nejlepší jsou samozřejmě v čerstvém stavu, ale pokud je zrovna v květináči nemáte, klidně sáhněte i po těch sušených. A obdobný účinek mívají i éterické oleje, ty však bývají pro tento účel celkem drahé. Na podobném principu navíc fungují i různá komerční „vonítka“ proti hlodavcům. Tak proč utrácet za něco, co si snadno vyrobíte sami doma? Samozřejmě nelze spoléhat na to, že by si myš kousla kupříkladu do chilli papričky a otrávila se.
Pokud jí však prášek z těchto drcených plodů nasypete tam, kde se nejčastěji zdržuje, vystěhuje se. A totéž platí i pro pepř. Ale hodí se i jiné. A o jaké druhy jde? Kupříkladu o nové koření nebo hřebíček, badyán a anýz. Koření vždy alespoň trochu podrťte, díky tomu bude jeho aromatická stopa mnohem výraznější a myši spolehlivě odpudí.
Bojujete s hlodavci na své chatě nebo se vám útoky těchto záškodníků prozatím vyhýbají?