Torze žaludku u psa se zpočátku projevuje nenápadně, o to zničující má však následky. Zabraňte úmrtí včas

                   

Pokud vám záleží na zdraví vašeho pejska, určitě si velmi pečlivě přečtěte následující řádky. Jako zodpovědní majitelé byste totiž měli o problému torze žaludku vědět co nejvíce. Jedině tak budete moci svému psovi pomoci v případě život ohrožujícího stavu. A ten může nastat mnohem dříve, než si myslíte.

Co je to vlastně torze

Jak lze odhadnout už z názvu, jde o stav způsobený nadměrným natahováním tohoto orgánu. Vše se děje kvůli plynu, který se v něm přirozeně nachází. Bohužel ve hře není jen zvětšení. Takto postižený žaludek má tendenci se otáčet kolem své osy, čímž dojde k jeho přiškrcení. Uvnitř žaludku navíc stále vzniká velké množství plynů, které ho nadále nafukují a zvětšují.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jde o velmi bolestivý stav, který může při absenci pomoci vést ke smrti psa během pouhých několika hodin. S tímto stavem jde totiž ruku v ruce i pokles krevního tlaku, postižení orgánů v dutině břišní a srdeční arytmie. Do krve postiženého zvířete se kvůli tomu uvolňuje velké množství toxinů, což nakonec vede k poruše srážlivosti krve a smrtelnému stavu.

Dilatace a torze žaludku – příznaky

Nejprve bychom se měli naučit, jak tento stav rozpoznávat. Vždy platí, že se příznaky torze žaludku u psa objevují náhle a velmi rychle se zhoršují. A jak jdou chronologicky za sebou? U svého psa můžete pozorovat:

  • neklid,
  • slintání,
  • pokusy o zvracení,
  • potíže s dýcháním,
  • břicho se zvětšuje a je bolestivé a napjaté.
iZdroj fotografie: Depositphotos

Kombinace těchto příznaků sice může ukazovat i na jiné onemocnění, ovšem rozhodně ji nepodceňujte. Pokud je jejich příčinou opravdu torze, pak může vést během několika hodin ke kómatu a následně i ke smrti zvířete. V každém případě reagujte rychle a vyhledejte se svým psem lékařskou pomoc!

Ošetření psa u veterináře

A jaké budou další kroky? Aby byla diagnóza potvrzena, měl by váš veterinář provést rentgenové vyšetření. Jakmile se diagnóza potvrdí, je nutné provést dekompresi žaludku a tzv. gastropexii (přišití žaludku k břišní stěně). Jde o skvělou prevenci torze, ovšem dilataci jako takové nezabrání.

iZdroj fotografie: Freepik

Proto musí být pes hospitalizován ještě nejméně po dobu 48 až 72 hodin. Je totiž nutné předejít komplikacím, jako je trombóza, šok v důsledku ztráty značného množství krve, poruchy metabolické rovnováhy apod. Pokud je však léčba poskytnuta včas, bývá zákrok obvykle úspěšný. O zdraví svého mazlíčka se tedy musíte bát.

Prevence torze žaludku u psa

Existuje celá řada preventivních kroků, které mohou vašeho mazlíčka ochránit. Často se vyskytuje u psů se specifickou stavbou těla (tzv. hluboký hrudník), ale také u těch, kteří mají jídlo servírováno ve vysoké misce. Do skupiny se zvýšeným rizikem lze zařadit také psy starší 7 let s váhou více než 50 kg. Častěji rovněž onemocní psi a nikoli feny. Dalším rizikovým faktorem je také podváha a nesprávná skladba jídelníčku.

A jakými problémy nebo onemocněními trpí váš domácí mazlíček?

Mezi další závažné stavy patří u psů onemocnění srdce. Naučte se, jak ho rozpoznat
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články