Jak se navždy zbavit žehlení prádla a přesto pořád vypadat jako ze škatulky

                   

Pokud nemáte příliš rádi žehlení, ale přesto víte, že se mu čas od času nevyhnete, protože jednoduše rádi nosíte mačkavé materiály, naučte se jeden perfektní trik. Díky němu už nikdy nebudete muset vzít žehličku do ruky. A to i u tak choulostivých materiálů, jako je bavlna, len nebo hedvábí. I když jde o vysoce savé materiály, není vždy nutné je žehlit.

Praní a sušení jako hlavní viník

Už jste také někdy vyndali prádlo z pračky nebo sušičky a vzápětí zjistili, že je nenapravitelně pomačkané? Je to proto, že teplo při praní nebo sušení jednoduše zafixovalo vzniklé vrásky a záhyby. Obvykle pomůže, když prádlo vyjmete hned, ale někdy ani tento trik nestačí. Na vině jsou některé zažité postupy, kterých se však stále jen obtížně vzdáváme. Tím největším je přeplňování spotřebičů prádlem.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

To mu totiž neponechává dostatek místa k tomu, aby se vrátilo po ukončení cyklu do svého přirozeného tvaru. V sušičce také nikdy nesušte věci samostatně. Pokud totiž máte v bubnu například jen jednu košili, může se snadno přichytit k jeho stěnám a následně uschnout v nesprávném tvaru! Před zapnutím sušičky proto dovnitř vždy přidejte alespoň několik kusů oděvů. A pro ještě lepší efekt vložte dovnitř zmačkanou kuličku alobalu.

Na uložení prádla záleží

Jakmile skončí cyklus sušení, ihned oblečení vyjměte. Některé sušičky vás této povinnosti zbaví díky speciální funkci, ta však na oplátku spotřebovává elektřinu. Je to tedy něco za něco. A jakmile prádlo ze sušičky konečně vyjmete, bylo by chybou ho hned uklízet. Nejdříve ho pořádně protřepte a teprve poté ho složte nebo zavěste. Žádné nežádoucí zmačkání tak opravdu nebude mít vůbec žádnou šanci.

iZdroj fotografie: Pixabay

Nezapomeňte také na to, že je při praní vždy nutné používat to správné množství pracího prostředku. Příliš mnoho gelu nebo prášku totiž může ulpívat na tkanině, což ztěžuje správné sušení oblečení. I to může přispět ke vzniku nehezkého zmačkání, které půjde navíc jen velmi obtížně vyžehlit. A když už jsme u toho žehlení – pokud na vyžehlené prádlo nastříkáte trochu roztoku se škrobem, zpevní se a při nošení se nezmačká.

Domácí trik, který vás zbaví žehlení

Pokud doma sušičku nemáte, pak se snažte své prádlo „narovnat“ i jinak. Pomůže například pověšení v koupelně, kde je v ovzduší mnoho vodní páry. Ta pomáhá vyhlazovat záhyby – celý efekt podpoříte, pokud si například dáte dlouhou horkou sprchu. Ale pomoci si můžete i šikovným domácím pomocníkem. Budete potřebovat:

  • 300 ml vody,
  • jednu lžičku obyčejného octa
  • a jednu lžičku jakéhokoliv kondicionéru na vlasy.
iZdroj fotografie: Unsplash

Vše smíchejte a nalijte do rozprašovače. Touto směsí ošetřete oblečení, které jste právě pověsili na ramínko po jeho vyjmutí ze sušičky nebo pračky. Nechte je takto zavěšené přes noc. Ráno uvidíte, že se jako zázrakem vyhladilo, a navíc je báječně hebké na omak. A pokud by přece jen potřebovalo trochu vyžehlit, usnadněte si celou proceduru tím, že své žehlicí prkno obalíte alobalem. Uvidíte, že nad touto nenáviděnou činností strávíte už jen pouhých pár minut.

Žehlíte svoje oblečení, nebo si myslíte, že tato technika patří už dávno do pravěku?

Chcete mít prádlo nejenom krásně vyhlazené, ale také dokonale čisté a perfektně voňavé? Vyzkoušejte tyto triky
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články