Díra v oblíbeném tričku? Nevyhazujte ho, tento osvědčený trik na neviditelné zašití od švadleny zachrání jakýkoliv kousek oblečení

                   

Nejspíš se to už někdy stalo i vám. Vaše oblíbené oblečení bylo poškozeno roztržením nebo propálením nevzhledné díry. Běžné zašití vám na takovou pohromu stačit nebude. Nikdy ho totiž nelze provést absolutně neviditelně. Pokud však vsadíte na šikovný trik se záplatou, bude vaše oblečení zase jako nové. Zvládnou ho i méně zkušené švadleny. A potřebovat budete jen:

  • jehlu,
  • nit,
  • vlizelín podle potřeby.

Jak neviditelně zašít oblečení

Vše je vlastně velmi jednoduché. Nejdříve díru upravte tak, aby měla pravidelný tvar. Bude se vám totiž později mnohem snáze opravovat. Jakmile máte hotovo, přistupte k dalšímu kroku. Teď je třeba najít materiál, z něhož je možné vytvořit záplatu. Najděte štítek v pase nebo na krku, pod ním obvykle bývá kus stejné látky, ze kterého je ušito i celé oblečení. Štítek odpárejte a rázem budete mít v ruce perfektní záplatu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Jakmile máte hotovo, vystřihněte si z této látky kus o potřebné velikosti. Myslete na to, že nová záplata musí z každé strany přesahovat poškození nejméně o několik milimetrů, jinak se bude otvor v látce dále zvětšovat, což byste dozajista nechtěli. Oblečení si tak nijak nepoškodíte. Jakmile totiž látkovou cedulku přišijete nazpět, nabude na první pohled vidět, že jste nějakou úpravu vůbec provedli.

Začněte s šitím neviditelné záplaty

Kousek získané látky přiložte k poškození tak, aby na místě co nejlépe seděl. Pokud je látka vzorovaná, snažte se k sobě sesadit jednotlivé linie tak, aby opravdu nebylo na první pohled nic vidět. A co si počít dál? Záplatu jako první přišijte na jejím horním okraji. Jakmile máte hotovo, zastřihněte ji tak, aby co nejlépe odpovídala velikosti poškození na látce. Neměla by zbytečně přesahovat, nevypadalo by to dobře.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Teď je nutné záplatu přišít i ze všech ostatních stran a máte hotovo. Samozřejmě je možné záplatu také vyztužit. A to jednoduše tím, že ji zespodu podšijete ještě vlizelínem nebo jiným vhodným materiálem. Tím zpevníte nejenom záplatu jako takovou, ale i okraje poškození, takže se vyhnete tomu, že by se po našití záplata snadněji natrhla. Tento postup se hodí především na vzorované látky, u jednobarevných ho lze uplatnit jen na malých plochách.

Další tipy pro zašívání

Připadá vám tento postup příliš pracný? Pak pro vás možná bude lepší poškození tzv. přiznat. A to jednoduše tak, že na něj našijete libovolnou nášivku nebo něco podobného. Dírku je možné také dekorativně obšít. A na trhu najdete také nažehlovací záplaty, u kterých nemusíte vzít jehlu a nit vůbec do ruky. Aplikujete je doslova za několik vteřin a následně budou odolné proti běžné námaze i praní v pračce.

Chcete vědět, jak vypadá neviditelné zašití v praxi? Podívejte se na video, kde najdete postup krok za krokem
Diskuze Vstoupit do diskuze
103 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články