Prodavačka prolomila mlčení a odhalila triky, kterými vás obchody na denní bázi okrádají. Věnujte pozornost 3 věcem

                   

Nejspíš se to už někdy stalo i vám. Necháte si v obchodě navážit své oblíbené ovoce v čokoládě, kvalitní šunku nebo třeba hroznové víno a po příchodu domů máte pocit, že vám ho prodali „nějak málo“. I když poté vše překontrolujete na vlastní váze, samozřejmě už nemůžete reklamaci uplatnit. Jak si tedy s rozeznáním problému poradit už v obchodě? Naučte se jednoduchý postup a už nikdy se nebudete cítit ošizeni a zklamáni.

Věnujte pozornost používané váze

I když se s podobnou historkou z nakupování setkal už nejspíš každý z nás (byť zprostředkovaně), faktem zůstává, že se vás prodejci obvykle cíleně okrást nesnaží. Mnohem častěji bývá na vině zlobící přístroj. Pokud tedy budete své zboží vážit (nebo celému procesu přihlížet), věnujte pozornost displeji váhy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud na něm čísla podezřele rychle „skáčou“, pak s ním nejspíš nebude všechno v pořádku. Někdy se takto váha může začít chovat i bez předchozího varování. Je to zkrátka a dobře jen jednoduchá technika a čas od času prostě má své mouchy. Nechte si zavolat vedoucího, jistě vše vyřeší k vaší spokojenosti. Mezi další triky patří i:

  • špatně nakalibrovaná váha,
  • ruční přepis čísel s chybou,
  • hození zboží na váhu,
  • použití připevněného vlasce.
iZdroj fotografie: Pexels

Když obchodník příliš spěchá

Dalším častým trikem je jenom přibližné vážení. K tomu jsou náchylné především mechanické váhy. Obchodník zkrátka spěchá (obvykle úmyslně) a nepočká, až se ručička váhy ustálí. Váhu nějak odhadne a je hotovo. Obvykle zboží na váhu doslova hodí, aby ji rozkmital, a celý proces tak trval déle. A co s tím? Vždy trvejte na správně provedeném zvážení, jinak o své peníze přijdete při nákupu takového zboží s téměř 100% jistotou.

Špatně nakalibrovaná váha také podvádí

Obchodník samozřejmě není tak hloupý, aby vám na váhu přihodil třeba půl kila, ale 100 gramů už se přece skoro nepozná, nebo ne? Někdy je takto váha „nastavena“ už předem, jindy je potřebné hodnoty dosaženo přidáním třeba plastové podložky. Věnujte tedy vždy pozornost číselníku váhy. Ale pozor, pokud jde o podložky ve velkých obchodech, pak nám věřte, že zdejší váhy jsou na ně kalibrované. Pokud je tedy před vážením ovoce a zeleniny odstraníte, okrádáte obchod vy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pozor na ruční přepis čísel

Opět jde o trik zejména z tržišť. Obchodník předstírá špatný zrak a občas se při zapisování na účtenku nebo při ťukání hodnoty do kalkulačky přepíše. Pokud máte na takové chování podezření, jednoduše si výslednou cenu zboží vypočítejte sami a výsledky obou metod porovnejte. Pokud se budou významně lišit, pak je zcela jasné, že jste narazili na nepoctivce. Vždy proto trvejte na nápravě, jde přece o vaše peníze.

Pozor na zákeřný vlasec

Techniky nepoctivců jsou vynalézavé. Starým trikem je například i použití vlasce. Ten se jednoduše připevní k misce vah a během vážení se tak trochu přišlápne. Zákazník na první pohled nic nepozná, pokud nemá opravdu dobré oči. Vyplatí se tedy vždy s sebou mít nějaký kontrolní předmět, o kterém přesně víte, kolik váží. V případě potřeby ho na obchodníkovu váhu jednoduše položte a hned budete vědět, jak na tom jste.

Už vás také někdy obchodník při vážení ošidil, nebo si vždy dokážete dát pozor?

Pořídili jste si na váhu lahodná jablíčka? Zavařte je zcela bez cukru, abyste z nich mohli v zimě vykouzlit lahodný koláč
Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články