Všichni známe ten pocit, když si koupíme krásný kus nábytku nebo naopak o nějaký pečujete už několik let a najednou na něm objevíme škrábanec. Možná ani nebude tolik znatelný, ale jakmile si ho jednou všimnete, čím dál více se na něj budete zaměřovat. Než začnete panikařit a shánět truhláře na opravu nábytku, porozhlédněte se doma.
Nenechte se příliš rozrušit, určitě aspoň jedna z následujících metod vám pomůže zamaskovat poškození. Asi vás to zaskočí, ale některé produkty, které vám mohou pomoci, najdete například u vás v kuchyni.
6 zaručených tipů
Ořechy
Pokud jsou vlašské ořechy ještě ve skořápce, hodí se na více věcí než pečení. Rozbijte skořápku a ořechem začněte přejíždět po rýhách. Jeho přirozený olej jemně ošetří světlý nábytek. Bohužel tento postup musíte opakovat častěji.
Jód
Nábytek z tmavého dřeva lze zušlechtit běžným jódem. Ponořte do něj zubní kartáček a škrábance potírejte, dokud nezískají požadovanou barvu.
Majonéza
Pokud se na noze vaší oblíbené židle objeví prasklina, naplňte ji omáčkou a přebytek odstraňte suchým hadříkem. Počkejte asi tři dny, než dřevo nabobtná, a poté povrch vyleštěte. Po závadě nebude ani jedna stopa.
Vosk na nábytek
Speciální vosk na dřevěný nábytek pomůže eliminovat praskliny, škrábance, třísky a promáčknutí. Zahřejte ho a naneste špachtlí na poškozené místo. Když vosk ztvrdne, přebytek odstraňte a vyleštěte povrch.
Popel
Smíchejte cigaretový popel s trochou vody. Vznikne vám hustá směs, kterou byste měli vtírat na místo, které potřebujete zachránit. Můžete také použít zubní pastu.
Olej a citronová šťáva
Pokud vás trápí jen jemné povrchové škrábance, smíchejte olej na vaření s citrónovou šťávou. Směs natřete na místo, které chcete zachránit.
U větších nedostatků bude potřeba profesionální péče
Tyto rady vám pomohou na zakrytí drobných nedostatků, ale nábytek vám bohužel neopraví. Pokud vás ale trápí větší rýhy, je třeba využít profesionální péči jako je broušení či lakování.