Účinné a přírodní hnojivo z listů. Nevyhazujte je ani nespalujte

                   

Zahradničit s ohledem na přírodu je nejen výhodné, ale také moderní. Dnes už se tolik neprosazují umělá hnojiva s obsahem různých chemických látek. Zjistilo se totiž, že snadno degradují půdu a krátkodobé vyšší výnosy zeleniny se nevyplatí k poměru s tím, jak dokáží hnojiva půdu zdevastovat. Pokud i vy stále tyto přípravky používáte, možná je načase poohlédnout se po nějaké alternativě. Ideálně po hnojivu přírodního původu, které vám ušetří peníze a přírodě jen prospěje. My vám poradíme, jak na to.

Spadané listí vám udělá dobrou službu

Účinné hnojivo si můžete vyrobit snadno sami doma. Budete potřebovat jen jedinou věc, které je na podzim všude plno – spadané listí. Pečlivě tedy proto shrabujte zahradu a spadané listí dávejte na jednu hromadu. Tam nechte listy ležet až do jara. Zajistěte jen, aby se listí opět nerozlítávalo. Díky hnilobným procesům se listy začnou od spodu hezky rozkládat a tvořit velmi výživný humus, který se na jaře bude velmi hodit. Humus obsahuje mnoho užitečných živin, které dodávají půdě látky pro růst květů i plodů. Hodí se zejména na:

  • Rajčata
  • Okurky
  • Salát
  • Jahody

Na jaře tedy stačí hromadu rozhrnout a ze spodu brát užitečné hnojivo. Vrchní vrstvu nerozložených listů lze zase s úspěchem použít na mulčování nebo na zakrývání jahod či kořenů keřů či stromů.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Nechte kompost dýchat

Toto hnojivo lze použít také k přesazování pokojových rostlin, stačí pouze přidat zahradní substrát a písek. Tvorba domácího hnojiva má samozřejmě svá pravidla. Je nutné sbírat spadané listí, ale pozor si dejte na jehličnaté větve. Ty snadno hnijí, ale nerozkládají se, a proto je můžete na hromadu přidávat jedině drcené. Hromadu zakryjte fólií, do které ale uděláte otvory, aby substrát mohl dýchat. Nechte přírodu pracovat a do procesu nijak nezasahujte. Pokud budete dodržovat předchozí rady, na jaře vás čeká skutečně příjemné překvapení v podobě kvalitního hnojiva.

Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Markéta Kadeřábková

Do magazínu Chalupáři-Zahrádkáři pro Vás přispívám již třetím rokem, specializuji se na pokojové květiny, dekorace a zahradu. Jakékoliv připomínky mi můžete zaslat na [email protected]

Zobrazit další články