Účinný elixír pro sazenice: Po bramborovém odvaru rostou více než kdy jindy

Řadu rostlin si můžete předpěstovat již teď. Aby se jim dobře dařilo, vyzkoušejte jednoduché hnojivo z brambor. Funguje skvěle.

Účinný elixír pro sazenice: Po bramborovém odvaru rostou více než dříve i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

V zahradnictví, kde síla křehkých sazenic rozhoduje o zítřejší úrodě, je hledání dokonalého elixíru pro růst rostlin snad nekonečné, jak podotýká web Blíže k přírodě. Moje babička vždy používala skromný bramborový odvar a jejím mladým rostlinkám se vždy dařilo skvěle. Jeho aplikace navíc není složitá.

Síla bramborového odvaru

Brambory, které jsou základem kuchyní po celém světě, skrývají ve svých škrobových útrobách i pokladnici živin nezbytných pro růst rostlin. Jednoduchý odvar z vařených brambor uvolní do vody koktejl draslíku, vápníku, fosforu a škrobu – lektvar, který promění půdu v kolébku výživy pro mladé rostliny. Sazenicím toto hnojivo dodává silný kořenový systém a opravdu nevídanou chuť do života.

Vaření kouzelného lektvaru

Výroba této účinné bramborové vody je stejně jednoduchá jako účinná. Zvládne ji úplně každý, a to navíc skoro zadarmo.

  • Nakrájejte 3–5 brambor a ponořte je do 2 litrů vody.
  • Směs přiveďte k varu a nechte 15–20 minut vařit.
  • Před použitím tekutinu sceďte a nechte ji vychladnout na pokojovou teplotu.

A pak už jen použijte. Tento elixír, bohatý na základní živiny, je při aplikaci ke kořenům jednou za 1–2 týdny skutečným růstovým sérem pro sazenice.

Citrusovou kůru nevyhazovat, popožene sazenice k rychlému růstu

Skořicový nálev a hrachová voda

Bramborová voda sice při péči o sazenice obstojí, ale její účinnost se znásobí, je–li součástí širšího režimu přírodních hnojiv (ten doporučuje i web NašeZahrada). Skvělý je například skořicový nálev, který se připravuje 1–2 dny namáčením polévkové lžíce skořice v litru teplé vody. Ten mladým sazenicím poskytuje ochranu proti škůdcům a chorobám a zároveň je obohacuje o živiny. Podobně působí i hrachová voda – buď z vařeného nebo namočeného hrachu. Sazenicím zase poskytuje zálivku bohatou na dusík, který podporuje jejich růst.

Vařící voda může způsobit tepelné namáhání materiálu, ze kterého je odtok vyroben, což může vést k jeho prasknutí. iZdroj fotografie: Freepik
Aby se vašim sazenicím letos opravdu dobře dařilo, vyživte je stejně, jako to dělaly naše babičky – silným bramborovým odvarem

Sladký dotek medu

Ale tím možnosti přírodních hnojiv nekončí. Pomoci vám může i čajová lžička medu smíchaná s litrem vody a několika kapkami jódu. Společně tyto složky nejen zlepšují strukturu půdy, ale také podporují prosperující společenství půdních mikroorganismů, jejichž přítomnost sazenicím svědčí, jak už Chalupáři-Zahrádkáři informovali dříve.

Jak se o své sazenice staráte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články