Jak namíchat nejúžasnější organický stimulátor kořenů: Díky kokosové vodě zakoření opravdu cokoliv

                   

Dost možná to také znáte – rádi byste si rozmnožili fíkus po babičce nebo jinou náročnou rostlinu, ale vaše pokusy zatím nebyly úspěšné. Zkuste na to jít protentokrát jinak a místo drahých (a často neúčinných) stimulátorů kořenů z obchodu si pořiďte mladý zelený kokos. Jde o výživový hit i šikovného pomocníka pro rostliny.

Kokosová voda jako stimulátor kořenů

Kupovat zelený kokos jen kvůli tomuto využití by samozřejmě bylo nehorázně drahé – a zbytečné. Kokosové vody budete potřebovat jenom trochu, zbytek si můžete dopřát v podobě osvěžujícího nápoje. Přesně tak to totiž dělají i na Filipínách, odkud tento nápad pochází. Takže pokud doma bude mít zelený kokos, jednoduše odlijte malého panáka jeho vody. Nic víc nebude třeba.

V této vodě můžete následně nechat zakořenit jakoukoliv rostlinu, anebo ji použijte jako zálivku v prvních pěti dnech po zasazení řízku do zeminy. Malý panák rozřeďte v jednom litru vody a postupně použijte (uchovávejte v lednici, tady vám stimulátor vydrží asi jeden týden). Uvidíte, že vám všechny rostliny rychle vyrostou. Kokosová voda totiž obsahuje kyselinu giberelovou, jež dokáže urychlit klíčení semen i vývoj kořenů.

Na růže platí brambora

Pokud však potřebujete zakořenit růže nebo jiné rostliny s dřevnatým stonkem, pak vsaďte na něco docela jiného – obyčejnou bramboru. Do ní zapíchněte šikmo seříznutý stonek a takto uložte svou květinu do zeminy. Nakonec ji přiklopte sklenicí nebo jí vytvořte malý fóliovník. Mírně ji zalévejte a počkejte, až zakoření. Pokud takto zakořeňujete květinu z kytice, pak květ samozřejmě předtím odstraňte.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Na pokojové rostliny postačí banán

Na rostliny, které koření vcelku ochotně, nemusíte plýtvat drahou kokosovou vodu, vystačíte si totiž i s přezrálým banánem, který byste už jinak nezužitkovali. Jednoduše do něj rostliny zasaďte a celý ho poté vložte do květináče a zasypte vrstvou zeminy. To je nezbytné, jinak se vám okolo květináče brzy začnou rojit neodbytné malé mušky octomilky. Jakákoliv rostlina při této péči zakoření velmi brzy.

Jaké zkušenosti máte se zakořeňováním rostlin?

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Zobrazit další články