Udržte svůj domov v naprosté čistotě pomocí tipů od profesionální uklízečky

                   

Jak se žije v čisté domácnosti? Lépe, příjemněji, pohodlněji a hlavně zdravěji! I lidé, kteří milují umělecký chaos, jistě ocení čistou domácnost a domácí řád. Ale jak mít dokonale čistou domácnost bez nutnosti každodenně strávených několika hodin úklidem?

Vyzkoušejte rady a tipy ze seznamu, který ulehčí práci a umožní udržení čistoty v domácnosti. Navíc tyto triky umožní systematizovat některé úkony, úklid tak bude časem ještě jednodušší. Čisto bude doma napořád, nevěříte?

Rozdělení domácnosti na segmenty

Máte rádi pořádek, ale neradi uklízíte? Zkuste si proto úkoly s úklidem spojené ulehčit. Vhodné je rozdělit celý byt nebo dům na jednotlivé segmenty a zóny, kterými mohou být místnosti a k tomu ještě jednotlivé části pokojů. V první fázi si tedy rozdělte byt na kuchyni, jídelnu, ložnici nebo koupelnu. V dalším kroku pak na další části, kde máte linku, skříně, TV koutek, toaletu, sprchový kout. Následně si řekněte, že každý den uklidíte jednu část z daného celku, průběžné udržování pořádku je mnohem efektivnější a méně unavující. Jednoduše si naplánujete, že každý den uklidíte jeden pokoj.

Nezahlťte se nádobím

Čistota v kuchyni je zásadní, nedopusťte proto ponechání neumytého nádobí několik dnů na lince nebo ve dřezu. Po velkém vaření nebo party umyjte nádobí v myčce, případně v ruce větší nebo křehké kusy. Vyhnete se tak zahlcení linky špinavým nádobím, které se bude postupně kupit a pouze pomalu umývat myčkou. Stejně tak umyjte v ruce sklenice, sklínky a jiné mastné nádoby okamžitě po použití, ulehčí vám to práci později.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Zbavte se prachu, osvěžte koberce a čalouněný nábytek

Obdobně jako je rozdělení domácnosti na zóny, je možné si určit jednotlivé dny pro konkrétní činnosti. Pondělí může být dnem vysávání, úterý naopak dnem praní. Každopádně je nutné vysávat pravidelně, protože množství práce může pak být dosti děsivé. Při vysávání nezapomeňte kromě vysátí podlah a osvěžení koberců také vyčistit čalouněný nábytek a dekorace od prachu.

Neodkládejte rychlé práce

Co si představit pod pojmem rychlá práce? Práce, které nezaberou ani 5 minut, ale napomohou udržovat pořádek v domácnosti. Může se jednat o zalití květin v květináčích, výměnu vody ve váze, doplnění tekutého mýdla v dávkovači nebo toaletního papíru v zásobníku. Tyto činnosti netrvají dlouho, ale umožní udržovat perfektní stav domácnosti a příjemnou atmosféru. Jak vypadá váš jídelní stůl? Je to odkladiště věcí jednotlivých členů rodiny? Úklid jídelního stolu také netrvá dlouho, ale čistý stůl se vyjímá v jídelně nebo obývacím pokoji a navozuje pocit čistoty. Až tedy půjdete kolem něj, zkuste ho uklidit hned, a ne až při velkém úklidu!

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Vyhoďte nepotřebné a utřiďte si skříně

Úklidem vnitřních prostor uklízíte také svůj vlastní život, proto je důležité vyhodit zbytečné věci, které hltí domov i mysl. Týká se to oděvů, doplňků, ale samozřejmě i užitkových a dekorativních předmětů. Začněte kontrolou skříní a komod a zbavte se všech věcí, které už nebyly dlouho používány. Ty ostatní věci si dobře zorganizujte, přidělte jim konkrétní místo nebo prostor, snažte se tento princip vždy dodržet. Díky tomu si ušetříte čas s následným úklidem.

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články