Nemáte rádi pracné mytí oken? Vsaďte na tento trik. Budou se lesknout jako nová až půl roku, a to zcela bez drhnutí

                   

Zpříjemněte si neoblíbené mytí oken díky radám našich babiček. Pokud jste na ně totiž až doposud používali ocet, určitě víte, že má své mouchy. Vsaďte místo něj na docela jiný prostředek. Nebojte se – nemusíte kupovat žádné drahé ingredience. Jednoduše si podejte vše potřebné z koupelny a můžete začít s mytím. Poradíme vám se správným poměrem a přidáme i další šikovné triky pro úklid.

Místo octu vsaďte na šampon

Zapomeňte na páchnoucího pomocníka, jehož použití se navíc neobejde bez rukavic (jinak si můžete poleptat pokožku). Do vody určené na mytí oken místo toho nalijte trochu docela jiného prostředku – šamponu. Nemusí jít o žádnou extra značku. Naopak. Stačí ten nejlevnější – třeba kopřivový, heřmánkový nebo jiná klasika. Účinek na zašpiněná skla a rámy bude mít docela stejný jako špičkový produkt z profesionálního salonu.

iZdroj fotografie: Pixabay

Okna umyjete i bez drhnutí

Poté stačí do vody a šamponu namočit hadřík a začít s mytím. Pokud myjete nejenom skla, ale i rámy, připravte si hadříky dva. Vyhnete se tak nechtěnému přenosu nečistot. Nejdříve okno umyjte vodou a šamponem a poté ho jednoduše otřete do sucha. A máte hotovo. Bude se opět krásně lesknout a nebudou na něm patrné opravdu vůbec žádné šmouhy. A to i bez dodatečného leštění a dalších pracných postupů.

Na zrcadla platí obyčejná aviváž

Že se vaše zrcadlo už dávno neleskne tak, jak by bylo třeba? Zapomeňte na drahé přípravky z obchodů a vraťte mu lesk stejně efektivně, jako to uměly naše babičky. Je to opravdu snadné. Stačí použít jeden díl obyčejné aviváže a rozmíchat ho se čtyřmi díly vody. Připravenou směsí omyjte všechna zrcadla v domě a uvidíte, jak se budou lesknout. A stejný přípravek lze použít i na okna. A to stejně efektivně.

iZdroj fotografie: Pixabay

Citron, noviny a černý čaj

Další oblíbený postup vás zbaví užívání jakékoliv chemie. Nechcete si na okna nanášet šampon nebo aviváž, protože dbáte na ekologii? A co takhle černý čaj a citron? To zní určitě o něco lépe, že? Nejdříve si tedy uvařte hrnek silného čaje (vložte do něj dva sáčky) a nechte vychladnout. Poté přelijte do menší misky s vlažnou vodou a přidejte šťávu z jedné poloviny citronu. Omyjte okna a doleštěte starými novinami.

A proč se hodí vsadit právě na citron? Za vše může kyselina citronová. Ta totiž dokáže rozpustit i opravdu silné usazeniny a poradí si i s odstraněním zaschlých kapek vody. A to rychle, efektivně a maximálně přírodně. Vrací oknům ztracený lesk a jako bonus na nich také vytváří ochranný film. Můžete si tak být jistí tím, že se hned tak znovu nezašpiní. A to ani ve chvíli, kdy vás ihned po provedeném úklidu zaskočí liják.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte ani na pudink

Když v jednom litru vody rozmícháte jeden sáček vanilkového pudinku, získáte další skvělý prostředek na čištění oken. Opět stačí do roztoku namočit jen hadřík a okna umýt. Následně je dobře osušte (třeba textilií z mikrovlákna) a uvidíte, že žádné leštění vůbec nebude třeba. Pokud by se však přece jen někde vyskytly šmouhy, vezměte si k ruce již osvědčené noviny nebo hadřík z jelenice.

Připravte si přípravek ze sody a soli

Ale to stále ještě není všechno. Pokud jste si ani jeden z těchto triků neoblíbili, nemusíte házet onu příslovečnou flintu dožita. Stačí, když si k ruce vezmete dvě nejlevnější ingredience, které v kuchyni najdete, a smícháte je dohromady. Řeč je o obyčejné jedlé sodě a soli. A jaký poměr zvolit? Použijte jeden díl sody a jeden díl soli. Pro lepší účinek přidejte ještě jeden díl kyseliny citronové. Odebírejte podle potřeby.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud se vám bude zdát, že je okna třeba umýt, naberte z připravené směsi jednu, dvě nebo tři polévkové lžíce (podle intenzity znečištění). Rozmíchejte v jednom litru vody a okna umyjte. Budou se krásně lesknout i bez použití jakéhokoliv leštidla. Navíc jde o prostředek levný a velmi ekonomický, který vám vydrží až do chvíle, dokud ho nespotřebujete. Následně si ho snadno připravíte znovu.

Vsadit lze i na čistící tablety

Máte doma tablety do myčky nebo třeba ty, určené na zubní protézy? Pokud se potýkáte s opravdu znečištěnými okny, pak neváhejte a použijte je. Na kyblík teplé vody stačí obvykle 1-2. Poté tímto roztokem jednoduše okna omyjte a následně osušte. Jestliže na nich vzniknou šmouhy, lehce je doleštěte hadříkem namočeným v octu. A máte hotovo. Okna budou vypadat zase jako nová a bez námahy.

Podívejte se, jak celý postup funguje v praxi. Šampon působí na okna přímo zázračně
Diskuze Vstoupit do diskuze
52 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články