Proč zasadit aloe vera do banánu? Nevšední způsob pěstování má nespočet výhod

                   

Když si chceme vypěstovat novou rostlinku aloe pravé (Aloe vera), většinou k tomu používáme sklenici s vodou, v níž pustí nové kořeny. Ovšem celý proces je velmi zdlouhavý a ne vždy je u něj zaručena účinnost. Existuje však způsob, který dovolí zakořenit téměř každé nové sazenici aloe vera nebo jejích léčivých příbuzných, jako je například aloe stromovitá (Aloe arborescens). Celkem aloe obsahuje více než 200 různých účinných látek bez ohledu na druh.

Sázení aloe do banánu

Pokud budete chtít rozmnožit svou rostlinku aloe, pak nejdříve odřízněte vyzrálý vrcholový řízek – jinými slovy velkou růžici se zdravými listy. Nechte ji jeden den zavadnout na vzduchu a poté se vrhněte do sázení. A právě tady se vám bude hodit právě banán. Vyberte ten v nejlepší kondici – krásně žlutý a bez skvrn na slupce. Jedině tak bude zaručen úspěch. Následně do jeho slupky vyřízněte malý čtverec.

iZdroj fotografie: Depositphotos

To je právě otvor, do kterého vložíte řízek aloe. Část slupky odstraňte zcela, aby měla rostlinka dost prostoru. Banán pak položte na talířek kvůli odtékající šťávě. Nechcete totiž, aby vám znečistila například kuchyňskou linku. Do dužiny také předem udělejte důlek třeba lžičkou, abyste nepoškodili křehký konec aloe. A teď už vám zbývá jen čekat – žádná zálivka ani nic podobného není třeba. Banán se o vše postará zcela sám.

Jak zakořenit aloe vera

Banán bude postupně hnědnout a rozkládat se, ale to není žádný problém. Pokud máte strach z mušek octomilek, přikryjte ho třeba sítěným poklopem. Jakmile zhnědne docela, opatrně ho rozloupněte – uvidíte, že si aloe vytvořila mnoho nových kořenů. Opatrně je očistěte od dužiny a novou rostlinku zasaďte do substrátu smíchaného s pískem. Velmi brzy se rozroste. Dbát musíte jen na střídmou zálivku a dostatek světla.

iZdroj fotografie: Pixabay

Léčivé účinky aloe vera

Tato pokojovka je bez nadsázky naší domácí lékárnou. Obsahuje totiž množství užitečných látek. Jde především o vitamíny:

  • A,
  • C,
  • E,
  • kyselinu listovou,
  • cholin,
  • B1,
  • B2,
  • B3
  • a B6.

Ale nesmíme zapomenout ani na minerální látky, jako je vápník, hořčík, chrom, selen, zinek, železo, draslík nebo cenné rostlinné steroly. Už pouhé přiložení listu aloe vera na pokožku nám pomůže s mnoha vnějšími neduhy, hodí se však i na přípravu mastí, nápojů pro lepší zažívání apod.

Jakými způsoby využíváte léčivou sílu aloe vera vy?

Podívejte se na postup krok za krokem. Budete překvapeni tím, jak velké množství kořenů se na aloe během několika dní vytvoří
Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články