Jakmile vysvitne horké letní slunce, snad každého to táhne ven. Pokud míříte k vodě za koupáním a opalováním, nezapomeňte přibalit do batohu opalovací krém pro pejska. Ano, myslíme to vážně. Říkáte si, že ho chrání srst, ale není tomu tak. Existují plemena, která na spáleniny od slunce přímo trpí. Pozor musíte u pejsků dávat také na úžeh, protože ten hrozí všem bez rozdílu rasy. Přečtete si více o příznacích a jak spáleninám a úžehu předejít.
Spálení od slunce u psů
Jak jsme zmínili výše, některá plemena jsou na spálení od sluníčka citlivější. Jedná se především o naháče, krátkosrstá plemena a psy se světlou barvou srsti. Pozor dávejte zejména na náchylná místa jako čumák, oční víčka, břicho, uši či okolí tlamy. Že se váš miláček na slunci spálil poznáte tak, že je jeho kůže červená, suchá až popraskaná, abnormálně citlivá na dotek tak, že například při hlazení kňučí. Spálení může dokonce vyvolat i slabou horečku.
Příznaky se tedy velmi podobají těm u lidí. Proto je lepší spáleninám předcházet a pejska žhavému letnímu slunci po delší dobu nevystavovat, pokud to není nutné. Platí pro ně totiž i stejná zdravotní rizika, jako například vznik rakoviny kůže. Proto raději své miláčky chraňte speciálním opalovacím krémem určeným pro psy. Ty určené pro lidi by mohly obsahovat pro psy dráždivé látky. Myslete i na to, aby se pejsek občas uvelebil ve stínu.
I psi mohou mít úžeh
Stejně jako jsou některá plemena citlivá na spálení kůže, jsou jiná náchylná k úžehu. Plemena jako dalmatin, pitbull, chrt, boxer, zlatý retrívr, zlatý labrador či čínský chocholatý pes by měla být držena v horkých dnech spíše ve stínu. Nezapomínejte rovněž kontrolovat přísun vody a dávejte pejskovi často napít. Přehřátí je u psa nebezpečný stav, kdy může dojít k fatálnímu poškození tělesných funkcí. Úžeh a úpal jsou dva odlišné stavy.
Úžeh vzniká přímým působením slunečních paprsků na organismus. Kvůli tomu pak dochází k přehřátí centrální nervové soustavy a mozek se překrví. Úpal vznikne naopak v horkém a vlhkém prostředí, kdy tělo ztratí schopnost termoregulace a přehřívá se. Typickým příkladem úpalu je pobyt v uzavřeném autě či přepravce. Největší nebezpečí pak hrozí samozřejmě v létě. Mezi příznaky patří ztížené dýchání, teplota, slinění či zvracení.
První pomoc doma
První pomocí pak je přemístit pejska do stínu či do chladnější místnosti. Pozvolna ho ochlazujte, ideálně vlažnou sprchou. Pozor, nikdy nepoužívejte studenou! Mohl by nastat příliš velký šok. Můžete pejska také zabalit do vlhkého ručníku či použít alkohol na otírání třísel, podpaží a tlapek. Použít můžete také led, ale nikdy ne přímo na kůži. Zabalte ho do ručníku a až poté ho přikládejte. Nenuťte psa pít, ale často mu nabízejte chladnou vodu.
Nikdy při přehřátí nenabízejte vodu ledovou! V případě těžkého úpalu je vhodné vyhledat veterinární pomoc. Hrozí mu totiž selhání některých orgánů, například srdce či ledvin, a to s trvalými následky. Psi, kteří úpal už jednou měli, jsou k dalšímu náchylnější mnohem více.
Vyhýbejte se tedy situacím, kdy může k přehřátí pejska dojít. V horké letní dny se spíše schovejte ve stínu na zahradě a na delší procházky choďte ráno nebo až večer.