Jak si hravě poradit se zimním línáním všech ras psů. Domov plný otravných chlupů bude minulostí

                   

S příchodem zimy psi začínají línat, což může znamenat noční můru pro lidi, kteří tyto mazlíčky chovají v bytě. Musí často vysávat nebo sbírat spadené chlupy a mají pocit, že tato činnost nikdy neskončí. Existuje ale několik fint, které mají za následek rychlejší obnovu srsti. Pokud je zkusíte, pomůžete tak nejen sobě, ale také svým pejskům.

Záleží na plemenu a prostředí

Co se týče intenzity línání, závisí hlavně na plemeni psa. Mnoho dlouhosrstých ras líná téměř celý rok. Patří mezi ně např.:

  • kolie,
  • sheltie,
  • newfoundland,
  • afgánský chrt
  • nebo jihoruský ovčák.
iZdroj fotografie: Unsplash

Na druhou stranu pudlové a boloňští psíci, kteří mají srst kudrnatou, tímto procesem neprochází téměř vůbec.

Velký vliv má také životní styl. Pejsci, kteří žijí venku, línají o mnoho víc než ti žijící v domě či bytě. Venkovní prostředí je pro ně totiž přirozenější, a tak je obnova jejich srsti před zimou výraznější. Menší intenzita línání jedinců, kteří žijí v domácích prostorách, je zapříčiněná stabilními teplotami během roku. Výjimkou jsou jen krátkosrstí psi, např. francouzští buldočci, kterým doma srst padá celoročně.

Kvalitní strava je klíčová

Během období línání byste svým mazlíčkům měli dopřát obzvlášť kvalitní stravu. Ta by měla být obohacena probiotiky a s velkým podílem masa. Vyzkoušet také můžete přidání různých zdravých doplňků, kterými jsou např. lněný a lososový olej (dodávají kožichu lesk) a pivovarské kvasnice (obsahují mnoho minerálů a zvyšují kvalitu srsti).

iZdroj fotografie: Unsplash

Chce to častější kartáčování

Důležité je také pravidelné kartáčování. To zlepšuje kvalitu srsti a zároveň ji zbavuje všelijakých nečistot a tzv. „mrtvé srsti“. Provádějte ho alespoň třikrát týdně, a to po dobu deseti minut. Pro údržbu kožichu dlouhosrstých plemen se nejvíce hodí kartáč nebo trimovací hřeben. U těch krátkosrstých použijte speciální vyčesávací rukavici.

Nezapomeňte je pořádně umýt

Rychlejšího línání se také dočkáte, když budete své mazlíčky častěji koupat. Toto opatření má pro pejsky mnoho výhod. Zlepšíte totiž kvalitu jejich srsti, zbavíte je odumřelých chlupů a lupů a zjemníte jim pokožku. Pro mytí vybírejte přípravky s obsahem:

  • vitamínů B3 a B5,
  • olivového oleje
  • a elastinu.

Jak bojujete s línáním svých mazlíčků vy? Daří se vám ho eliminovat, nebo máte stále plnou domácnost chlupů?

Po koupání je potřeba pejsky pořádně vysušit. Nejlepší výsledky vám přinese použití fénu
Diskuze Vstoupit do diskuze
74 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články