Už žádné larvy kovaříka, jednou provždy je odežene obyčejné vápno

Docela obyčejné vápno vám úplně stačí k tomu, abyste své záhony zbavili drátovců. Musíte ho však použít správně.

Jak využít dřevěný popel i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Na českých zahradách je jen málo škůdců tak ničivých jako larvy kovaříků, obecně známé jako drátovci,  jak informuje web iReceptář. Tito oranžoví „červíci“ mohou napáchat spoušť na různých plodinách, a to zejména na kořenové zelenině a obilovinách. Nemusíte se ovšem spoléhat na zakázané chemické pesticidy, stejně účinné je vápno.

Úloha vápna v boji proti škůdcům

Vápno, které se běžně používá k úpravě pH půdy, hraje také významnou roli v boji proti škůdcům, a to zejména při regulaci larev kovaříků. Zvyšuje totiž pH půdy, čímž ji činí méně kyselou. Drátovci ovšem dávají přednost kyselému prostředí, takže se ze záhonů odstěhují jinam.

Boj se slimáky vyhraje každý: Zlaté taktiky hubitelů škůdců, které s plži zatočí o sto šest a navždy zamezí jejich návratu na zahradu

Lepší zdraví půdy

Kromě ochrany proti škůdcům zlepšuje vápno také strukturu půdy a dostupnost živin. Zdravější půda podporuje silnější růst rostlin, což může podle informací z webu DesateroTváříOsobnosti přirozeně zvýšit schopnost rostlin odolávat útokům škůdců. Dobře živené rostliny jsou často odolnější a rychleji se zotavují z případných škod, které by mohli drátovci způsobit. Vápno aplikujte na podzim nebo brzy na jaře. Toto načasování mu umožňuje reagovat s půdou a změnit pH ještě před hlavní vegetační sezónou.

Jak na to? Vápno rovnoměrně rozprostřete po povrchu půdy nejlépe s pomocí rozmetadla – cílem je rovnoměrné pokrytí záhonu. Po rozsypání vápna půdu zryjte, aby se důkladně promísilo s horními vrstvami půdy. Tím dosáhnete optimální úrovně pH v celé půdě.

Drátovci mohou očekávanou úrodu brambor velmi nepříjemně poškodit. Pokud tomu chcete předejít, použijte vápno. iZdroj fotografie: Depositphotos
Drátovci mohou očekávanou úrodu brambor velmi nepříjemně poškodit. Pokud tomu chcete předejít, použijte vápno

Doplňkové strategie boje proti drátovcům

I když je vápno účinné, jeho kombinace s dalšími kulturními postupy může vaši šanci na úspěšnou obranu proti těmto škůdcům ještě zvýšit:

  • Střídejte plodiny náchylné k poškození drátovci s plodinami, které k němu náchylné nejsou, například s luskovinami nebo kapustovitými plodinami. To může narušit životní cyklus larev kovaříka.
  • Pomoci vám mohou i některé druhy hlístic, které mohou přirozeně snížit jejich populaci.
  • Kolem hlavní plodiny vysazujte lapací plodiny, jako je například hořčice. Jak už psali Chalupáři-Zahrádkáři dříve, drátovci hořčici nemají rádi, takže je může odlákat od cennějších plodin.

Jak proti různým škůdcům na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
111 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články