Už žádné skvrny na pohovce: Skvělým pomocníkem je roztok minerální vody s mýdlem

Pokud se chcete zbavit skvrn na pohovce, můžete vyzkoušet kombinaci neochucené minerální vody a obyčejného mýdla.

                   

Nábytek potahovaný látkou je často náchylný ke vzniku různých skvrn, jež se mnohdy velmi obtížně odstraňují. A to zejména ve chvíli, kdy si jich nevšimnete, a ony se vpijí hluboko do látky. Běžnou metodou odstraňování čerstvých skvrn je oplachování vodou a mýdlem. V případě mastných skvrn se však doporučuje okamžitě použít sůl nebo škrob. Ty do sebe během několika minut veškerou mastnotu nasají, takže je poté už jen jednoduše vykartáčujete.

Na odolné skvrny platí minerály

Co si však počít s odolnými skvrnami, jejichž vzniku jste si hned nevšimli? Vsaďte na aplikaci minerální vody, tekutého mýdla a potravinářského octa. Budete potřebovat stejný díl od každé z těchto přísad. Vzniklý roztok přelijte do rozprašovače a postupujte podle těchto pokynů:

  • Roztok naneste na potřísněné místo.
  • Pomocí kartáče místo vydrhněte a poté vše nechte několik minut působit.
  • Čistič setřete vlhkým hadříkem namočeným v teplé vodě. Dbejte na to, aby byl hadřík dobře vyždímaný, jinak by mohlo dojít k promočení čalounění.
  • Postup opakujte, dokud nebude hadřík zcela čistý.
  • Mokré místo vysušte fénem.
Roztok minerální vody s mýdlem může být skvělým způsobem, jak odstranit skvrny z pohovky – stačí jen vsadit na správnou aplikaci. iZdroj fotografie: Depositphotos
Roztok minerální vody s mýdlem může být skvělým způsobem, jak odstranit skvrny z pohovky – stačí jen vsadit na správnou aplikaci

Další čisticí prostředky na pohovky

Skvělé jsou podle webu iReceptář i čisticí prostředky na bázi glycerinu. Stačí k jednomu dílu tohoto účinného odmašťovadla přidat stejné množství jedlé sody, octa nebo soli (záleží na povaze skvrn). Poté ho použijte stejně jako čistič s minerální vodou. Na skvrny od ovoce pak platí zředěný ocet a přípravek na nádobí a na skvrny od inkoustu, propisek a fixů zase alkohol. Místo pak stačí dočistit saponátem a máte hotovo.

Jednoduchý způsob pro odstranění skvrn i mastných fleků z pohovky i křesla

Pozor na bělidla a prací prostředky. Ty mohou tkaninu na pohovce zesvětlit a takové poškození už neopravíte,“ varuje čtenářka Jitka B. z Třebechovic pod Orebem. Mně se zase na čištění různých skvrn osvědčily obyčejné dětské ubrousky – ty dokážou odstranit prakticky jakékoli znečištění a na gauči žádné fleky nezanechávají (používám ty úplně obyčejné z drogerie). A moje kolegyně Markéta Kadeřábková zase ráda používá sůl a škrob.

Preventivní opatření: Ochranné potahy a přikrývky

Svůj gauč můžete samozřejmě také chránit mechanicky. I obyčejná fleecová deka ho může podle webu Prima-Receptář ochránit před rozlitým pitím a jídlem, dětskými barvami nebo znečištěním od domácích mazlíčků. A vyzkoušet můžete i speciální voděodolné a protiskluzové potahy. Ty mohou být vyrobeny i na zakázku a slouží jako dobře padnoucí nepromokavá ochrana. Zajímavým trendem je také tkanina Alcantara.

Nábytek potahovaný látkou je často náchylný ke vzniku různých skvrn, jež se mnohdy velmi obtížně odstraňují iZdroj fotografie: Freepik
Nábytek potahovaný látkou je často náchylný ke vzniku různých skvrn, jež se mnohdy velmi obtížně odstraňují

Tento syntetický materiál se podobá semiši – skvěle vypadá a snadno se čistí. A vybrat si ho můžete v mnoha barevných variantách. A pokud pohodlné posezení teprve hledáte, můžete si podle instrukcí Chalupářů-Zahrádkářů lehce vyrobit sedací pytel.

Jak jste si se znečištěním pohovky poradili vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
71 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články