Už žádný mech mezi dlažbou, za pár minut ho odstraní ocet s jarem

Mech na zahradě není zapotřebí likvidovat za pomoci chemie z obchodů. Stačí sáhnout po tom, co běžně máte doma.

Mech už nebude mít na zahradě žádnou šanci, zkušení zahradníci ho ničí za pomocí octa i Zdroj fotografie: Friedrich Haag / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0
                   

Mechům se daří na stinných, vlhkých a zatuchlých místech, takže škvíry mezi dlažbou a chodníkovými dlaždicemi jsou pro něj ideálním prostředím. Rozhodně však nejde o žádnou vítanou ozdobu – ba právě naopak. Naštěstí můžete s tímto problémem zatočit jen s několika základními kuchyňskými přísadami a trochou píle.

Mechy jsou fascinující, na zahradě však vadí

Mechy jsou prastaré primitivní rostliny, které nemají kořeny ani semena; místo toho se rozmnožují pomocí výtrusů a vodu přijímají přímo prostřednictvím listů. To znamená, že ke svému rozkvětu potřebují vlhké a zastíněné prostředí, protože tyto podmínky poskytují pro jejich nevaskulární systém ideální úroveň vlhkosti.

Kromě toho se mech často vyskytuje na místech s omezeným slunečním světlem, protože příliš mnoho přímého světla ho může vysušit a zabránit jeho růstu, píše web InfinitePaving. Tato kritéria často splňují právě mezery mezi dlažbou nebo obklady, zejména pokud se v nich hromadí nečistoty a organické zbytky. Rozhodně však nejde o nic příjemného. Mech krásu takových míst ničí a obvykle jim nijak neprospívá ani vlhkost, kterou zadržuje.

Co s plevelem: Má svá využití, hnojivo z něj nakopne rostliny k růstu

Nedejte zákeřnému mechu útočícímu na zahrady šanci. Se správnými prostředky se ho zbavíte opravdu jednou provždy. iZdroj fotografie: Depositphotos
Nedejte zákeřnému mechu útočícímu na zahrady šanci. Se správnými prostředky se ho zbavíte opravdu jednou provždy.

Jednoduché řešení s čisticí pastou

Když se řekne mech, obvykle si vybavíme komerční prostředky s mědí nebo něčím podobným. Ve skutečnosti však mnohdy není něco takového vůbec třeba. Skvěle vám může pomoci i osvědčená DIY pasta z domácích zdrojů. Potřebovat na ni budete jen 3 ingredience:

  • 2 polévkové lžíce jedlé sody
  • 250 ml bílého octa
  • pár kapek saponátu

Tato směs využívá šumivé reakce mezi octem a jedlou sodou k odstranění mechu z povrchu, a saponát zase pomáhá vázat roztok na jednotlivé stvoly a lístky, což usnadňuje jejich likvidaci

Jak se přírodními prostředky zbavit plevele

Bez chemie a námahy: Plevel z dlaždic odstraní obyčejná sůl s octem

Mech může být na zahradě trvalým a nepříjemným problémem. Snadno si s ním však poradí docela obyčejný ocet. iZdroj fotografie: Pixabay
Mech může být na zahradě trvalým a nepříjemným problémem. Snadno si s ním však poradí docela obyčejný ocet.

Příprava a použití pasty

Začněte smícháním 2 polévkových lžic jedlé sody s 250 ml octa. Roztok začne šumět, proto jej promíchejte ve větší míse, aby se vám nerozlil do okolí. Přidejte saponát, opět promíchejte a můžete začít používat. Mech prostě roztokem zalijte – nic jiného na tom není, radí magazín Express. Nechte pár hodin působit, a nakonec tohoto nežádoucího záškodníka vydrhněte ze všech škvír hrubým kartáčem. Půjde to snadno a jen tak se tu další mech neukáže, však uvidíte sami. A pokud bojujete s těmito odolnými protivníky na stromech, pak Chalupáři-Zahrádkáři radí použít síran měďnatý.

Jak proti mechu na zahradě bojujete vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
117 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články