Vaječné skořápky jako skvělé bělidlo prádla: Stačí je jen vhodit do pračky a je po problému

Nedovolte, aby bylo vaše krásné prádlo a oblečení zašedlé. Skvěle si s tímto problémem poradí docela obyčejné vaječné skořápky.

Vaječné skořápky jako skvělé bělidlo prádla: Stačí je jen vhodit do pračky i Zdroj fotografie: Allan Aguilar / Creative Commons / CC BY-SA
                   

V oblasti domácích prací se může den praní někdy zdát jako herkulovský úkol, zejména pokud jde o udržení zářivě bílých tkanin. Než však sáhnete po drsných chemických bělidlech nebo se smíříte s myšlenkou, že vaše bílé prádlo už nikdy nebude vypadat tak jako dřív, zvažte nepravděpodobného hrdinu, který se pravděpodobně nachází ve vaší kuchyni: vaječné skořápky.

Překvapivý pomocník při praní

Díky obsahu uhličitanu vápenatého, přírodního bělicího prostředku, se vaječné skořápky již po generace nenápadně starají o zářivost bílého prádla, jak píše web  iReceptář. Tato metoda, jejíž kořeny tkví v jednoduchosti a udržitelnosti, nejenže vdechne bílým kusům oblečení nový život, ale bude také v souladu s ekologičtějším přístupem k úklidu domácnosti.

Jak používat vaječné skořápky jako přírodní bělidlo na prádlo

Začněte tím, že si odložíte skořápky ze 2 až 3 vajec. Opláchněte je, abyste odstranili zbytky bílku nebo žloutku, a nechte je zcela vyschnout. Po vysušení rozdrťte skořápky na menší kousky. Tím se zvětší jejich povrch, což umožní účinnější uvolňování vápníku během pracího cyklu. Pak tohoto nového domácího pomocníka vložte do kousku gázy, plátna nebo do malého pytle z jutoviny (ale já občas používám i sáček na praní jemného prádla a stačí to).

Čaj z vařených skořápek prokazatelně působí jako terapie pro rostliny. Po zalití budou zdravé, odolné a ochotně pokvetou i zaplodí

Je velmi důležité zajistit, aby byly skořápky pevně zabaleny, aby se zabránilo úniku drobných kousků do pračky, což by mohlo způsobit její poškození. Vložte bílé oblečení do pračky jako obvykle, sáček vložte do bubnu a zvolte běžný prací cyklus. Uvidíte, že až ho opět vytáhnete, bude vypadat docela jinak. Ještě lepší směs získáte, pokud ke skořápkám přidáte bobkový list, což redakce Chalupáři-Zahrádkáři v minulosti také vyzkoušela.

Věda, která se skrývá za leskem

Při ponoření do vody vaječné skořápky uvolňují vápník a další minerály, které pomáhají jemně odstraňovat skvrny a rozjasňovat tkaniny. K tomuto procesu přispívá také mírně abrazivní povaha rozdrcených skořápek, která pomáhá odstranit všechny částečky špíny a usazenin, které by mohly zhoršovat vzhled vašeho oblečení.

Hnojivo na rajčata po vysazení iZdroj fotografie: Depositphotos
Ne vždy je oblečení tak zářivě bílé, jak byste si nejspíš představovali. Ovšem hrst vaječných skořápek může všechno změnit

Vajíčkové skořápky v ekologicky šetrné zahradě.

Všestrannost vaječných skořápek se ovšem rozšiřuje i na zahradu, kde jsou díky svému složení bohatému na živiny vynikajícím doplňkem kompostu nebo vhodným hnojivem přímo do půdy, jak potvrzuje web AkčníCeny. Poskytují totiž rostlinám nezbytné minerální látky – zejména vápník, který je nezbytný pro růst a pevnost buněk. To nejen snižuje množství odpadu, ale také podporuje zdravější a bujnější zahradu.

Jak využíváte zbylé vaječné skořápky vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
112 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články