Věci a druhy nádobí, které by se za žádných okolností neměly vkládat do myčky

                   

Známe to každý. Špinavé nádobí je v kuchyni stále a jeho mytí musí být prováděno pravidelně. Je to jedna z domácích prací, které se nikdy nezbavíte, ani když ji provedete důkladně a nezbývá, než mýt nádobí stále dokola. Vysvobodit vás může akorát myčka. Víte ale, co do ní nikdy nesmíte vkládat.

Hliníkové nádobí

Pokud chcete, aby hliníkové hrnce a pánve vždy vypadaly dobře, raději je nedávejte do myčky. Po několika umytích změní barvu, jelikož při reakci s čisticím prostředkem, který používáte v myčce, se na nich mohou vytvořit ošklivé skvrny. Z takového materiálu bývají často vyrobeny například formy na chléb z pekárny na chleba. Proto si vždy dopředu ověřte, jaký materiál do myčky vkládáte, abyste nemuseli věšet hlavu nad tím, že se vám rozbila oblíbená forma. 

Dřevěná prkýnka a příbory

Kvůli chemikáliím a vysokým teplotám v myčce ztratí dřevěná prkna a kuchyňské náčiní svůj tvar a hladký povrch. Mohou se také zkřivit, a když s nimi budete chtít něco nakrájet, nebudou vám už sloužit tak dobře, jako před tím. 

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Čínský porcelán a starožitné nádobí

Čínský porcelán a porcelánové nádobí zděděné po prarodičích je neocenitelným dědictvím, proto je lepší neriskovat jejich poškození a nevkládat je do myčky nádobí. Vysoká teplota vody a kapsle do myčky mohou poškodit choulostivý povrch nádobí a způsobit rozbití nádobí nebo poškození vzorku, kvůli kterému jsou nádoby unikátní. 

Sklenice se štítky

Pod vlivem tepla a velkého množství vody se štítky mohou odlepit a ucpat filtr myčky, což je spojeno s opravou a vysokými náklady. Raději proto etikety nejprve sundejte v teplé vodě ručně a teprve čisté nádoby vkládejte k desinfekci do myčky. 

Ostré nože

Pokud vaše myčka nádobí nemá samostatný stojan na nože, nikdy byste do ní neměli umisťovat nože. Myčka nádobí je skvělé zařízení, ale může zničit hrany, rukojeti a barvu vašich drahých a ostrých nožů. Ještě hůře uděláte, pokud jsou vaše nože vyrobeny z uhlíkové oceli nebo mají dřevěnou rukojeť. V takovém případě může proud vody v myčce nádobí způsobit prasknutí čepele a poškodit rukojeť.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Litinové pánve

Litinové pánve jsou jedním z nejlepších vybavení, které v kuchyni můžete použít, ale jejich vložení do myčky zničí jejich povrch. Nejlepším způsobem čištění litinové pánve je opláchnutí teplou vodou a jemné vydrhnutí solí.

Termosky a cestovní hrnky

Pokud chcete, aby termohrnky odvedly svou práci dobře, měli byste je držet dál od myčky. Myčka zničí jejich izolaci, což znamená, že nápoje umístěné v šálcích a termoskách nebudou mít požadovanou teplotu.

Ostatní

Do myčky nevkládejte ani žádné pánve a hrnce, které mají nepřilnavý povlak. Po umytí v myčce tato vlastnost nádobí zmizí. Může se tak stát, že si koupáte drahé nádoby a hned po prvním umytí nebudou schopné naplno plnit svou funkci. 

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články