Velkou a hojnou úrodu rybízu si můžete pojistit už letos, stačí vsadit na správné hnojení po odkvětu

                   

Tyto keře, jež jsou každé léto obsypané hrozny šťavnatých plodů, patří na našich zahradách v ovocné říši k těm nejoblíbenějším. Ne vždy nám však rodí tak, jak bychom si přáli. A přitom mnohdy děláme chybu my sami. A to jednoduše tím, že se o ně přestaneme starat příliš brzy. Už vaše rybízy odplodily? Pak je tenhle článek přesně pro vás.

Hnojení pro všechny druhy rybízu

Nezáleží na tom, jestli máte na zahrádce rybíz černý (Ribes nigrum) nebo rybíz červený (Ribes rubrum). A co rybíz žlutý? To je vlastně jen jiná varianta toho červeného, hnojení tedy lze bez obav použít i na něj. Aplikujte ho včas. Keře tím posílíte a dodáte jim pořádnou porci živin a dalších nezbytných látek. Pomůžete jim tak lépe přečkat zimu i nastartovat plodnost během příštího jara.

iZdroj fotografie: Pexels
Zdroj fotografie: Pexels

Humát draselný neprospívá jen lidem

Jestliže se zajímáte o alternativní medicínu, určitě vám není tento produkt neznámý. Používá se k očistě těla i jako součást mnohé speciální kosmetiky. V té se navíc často pojí i s výtažky z bylin. A stejně prospěšné účinky dokáže nabídnout i rybízům. Výhodou je i to, že jeho pořízení je otázkou několika stokorun.

Jak připravit hnojení z humátu draselného

Na deset litrů vody budete potřebovat asi 35 ml humátu. Opravdu tak malé množství stačí, tato látka je totiž doslova nabitá užitečnými složkami. Keře důkladně zalijte, aby nedošlo k poškození kořenů. Ke každému z nich by mělo přijít 3–5 litrů vody. Nakonec přilijte i hnojivo z humátu a máte hotovo. Tedy alespoň pro letošek.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Co byste měli o aplikaci tohoto hnojiva vědět

Především si vždy připravujte čerstvou dávku. Jestliže vám nějaký humát draselný rozmíchaný ve vodě zbude, použijte ho do 24 hodin, i kdybyste ho měli nabídnout třeba sousedům. Schovávat ho na další sezónu totiž nemá smysl, všechny účinné látky z něj po jednom dni vyprchají. Každý rok si proto připravte novou dávku.

Ke každému rybízu aplikujte asi 3–5 litrů tohoto roztoku. Ale to ještě není vše. Podruhé tímto malým zázrakem rybíz pohnojte zhruba dva týdny předtím, než dozrají jeho první plody. Dodá jim sladkost a šťavnatost. Celkově pak rostlinu posílí a zabrání tomu, aby ji plození příliš vysílilo. A z předávkování mít obavy nemusíte, v běžných podmínkách nehrozí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
84 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články