Věšíte někdy prádlo uvnitř? Proto byste to už neměli dělat

                   

Určitě to znáte, počasí už moc nepřeje, sluníčka není tolik, sušička v nedohlednu a vy musíte pověsit prádlo na klasický sušák, který umístíte v bytě. Určitě je nejlepší prádlo sušičkovat, někteří ale nemají na tento spotřebič prostor, jiní zase peníze.

Je mnoho důvodů, proč prádlo nesušit doma

Především je to z důvodu vlhkosti vzduchu. Sušením prádla doma totiž vlhkost zvýšíte až o 30%. To může mít za následek vznik plísní, kterých se pak těžko zbavujete. Bude se vám také hůře dýchat, pro alergiky to může být důvod v místnosti vůbec nezůstávat. Plísně se dostanou přímo do zdí bytů a domů, prádlo tak uvnitř místnosti může schnout třeba tři dny.

Dalším důvod je množení různých hub a výtrusů, které sice nejsou viditelné, ale po nějaké době to určitě poznáte. Pokud začnete kýchat nebo se vám bude hůře dýchat, je to počátek alergické reakce, vyvolané právě houbami a plísněmi. Trpět mohou hlavně osoby, které trpí na astma nebo lidé citlivější na tyto plísně. Houby mohou mít také neblahý vliv na pokožku.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

S alergickou reakcí můžete skončit v nemocnici

Pokud často sušíte prádlo doma a vaše domácnost trpí na plísně a houby, alergická rýma se může projevit ihned. Není nutné se strachovat, ale bude to velmi otravné, tím víc, pokud rychle nezjistíte příčinu. Lékaře navštivte, pokud máte následující příznaky:

  • Rýma a bodavý kašel
  • Kýchaní
  • Bolesti hlavy, celková únava
  • Kopřivka

Pokud máte možnost sušičky, určitě s koupí neváhejte. Nejenže vaše prádlo zbaví chlupů a nebude ničit vzduch v místnosti, navíc z ní bude prádlo krásně měkké. Některé materiály se ale mohou v sušičce srazit. Nejlepší variantou je prádlo sušit na čerstvém vzduchu. Nedoporučuje se ale slunce, protože sluníčko vysušuje vlákna, a například u ručníků může zapříčinit tvrdost. Pokud budete prádlo sušit uvnitř, dělejte tak v dobře větrané a nepřetopené místnosti.

Problémy si přivodíte i častým vařením a sprchováním

V domácnosti je běžné, že se v ní denně vaří, peče, smaží, lidé se denně chodí sprchovat nebo si dopřejí vanu plnou horké vody. I tyto činnosti ale nepřispívají dobrému ovzduší v bytě. Zvlášť v koupelnách, které nejsou větrané, se vlhký vzduch usazuje a působí problémy nejen alergikům a astmatikům. Při vaření tedy mějte otevřené okno na ventilaci nebo používejte digestoř, která s odvětráváním výparů při vaření pomůže.

Diskuze Vstoupit do diskuze
146 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články