Většina lidí používá žehličku špatným způsobem, její správné nastavení je klíčové

                   

Žehlení je činnost, kterou ženy nemají zrovna v oblibě. Najdou se ale takové, které si k tomu pustí svůj oblíbený seriál a za několik desítek minut mají vyžehleno. Je ale důležité vědět, jak si správně jednotlivé kousky oblečení vyžehlit, protože každá tkanina potřebuje jinou teplotu. Vždy je dobré vypadat reprezentativně, ať jdete do práce nebo na setkání s přáteli.

Nezáleží na tom, jaké značky nosíte, ale jestli dobře vypadáte

Vyžehlené oblečení může zvýšit sebevědomí daného člověka a ostatní také ocení váš vzhled, pokud se vy sami cítíte dobře. Naučit se žehlit ale není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Není to jen vytáhnout žehličku a žehlicí prkno a pustit se do toho. Je potřeba zvážit mnoho faktorů:

  • Materiál, ze kterého je oblečení vyrobeno
  • Nastavení správné teploty na žehličce

Možná vás nakonec žehlení bude bavit, pokud si v něm vytvoříte systém a budete postupovat podle materiálů od nejnižší teploty pro tu nejvyšší. Pozor si dávejte také na napařování. V článků najdete seznam různých materiálů a jejich teploty, kterými se mohou žehlit.

Naučte se správně žehlit, abyste se nemuseli stydět za své oblečení

Dobře vyžehlené oblečení se pozná podle toho, že ho rádi nosíte a vystavujete na obdiv. Naopak jestli oblečení spálíte, už ho nikdy neobléknete. Proto je dobré se naučit pár pravidlům, které při žehlení využijete.

Dnešní technologie jsou natolik vyspělé, že už nemusíte myslet na to, jak nastavit tu správnou teplotu právě pro daný typ materiálu. Dovedete si představit používat žehličku, kterou měli naši prarodiče? Jestli si nejste jistí, jakou teplotu použít, na každém kousku oblečení by měl být štítek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Díky průvodci snadno oblečení rozdělíte podle materiálu

Například acetát byste měli žehlit naruby, a dokud je vlhký. Korálkové látky by se měly žehlit na ručníku, aby se korálky nepoškodily. Na kašmír by se nemělo v žádném případě tlačit, měla by se používat napařovací žehlička.

Manšestr by se také měl pokládat na bílý ručník. Poté žehlete naruby, použít můžete také páru. Lehkou bavlnu žehlete naruby, protože například na tmavých barvách by se mohly vytvořit mapy od žehličky.

iZdroj obrázku: Pexels.com

U silnější bavlny bude lepší, když bude látka vlhká, protože se bude žehlit snadněji. Damašek vyžehlíte tak, že mezi látku a žehličku přidáte lisovací hadřík. Krajka se žehlí velmi opatrně, musíte dávat pozor, abyste nevytahaly očka. Len žehlete naruby, protože jedině tak mu zůstanou jeho typické vlastnosti.

Některé materiály nebudete tak často žehlit, jiné budou ve vašem šatníku častěji

Nylon se snadno spaluje, takže i tady při žehlení použijte hadřík, který vložíte mezi tkaninu a žehličku. Pro polyester platí stupeň nastavení žehličky 3, stejně jako pro ramie látku, která se musí žehlit vlhká a naruby.

Také umělé hedvábí žehlete naruby, abyste zabránili lesku. U saténu je nutné, abyste nepoužívali páru, protože může na látce zanechat vodoznaky. Samet by se měl žehlit naruby, aby se zabránilo stopám po žehličce. Hedvábí by mohla ublížit pára, stejně jako saténu. Syntetické směsi by se neměly žehlit vůbec, pokud je máte hodně pokrčené, můžete si pomoci ručníkem.

iZdroj obrázku: Pexels.com

Před samotným žehlením je nutné vědět, jak funguje vaše žehlička. Nastavením správné teploty si můžete ušetřit slzy, pokud byste si oblíbený kousek oblečení připálili. Někteří si žehlí oblečení podle barvy, jiní si ho seřadí podle materiálu.

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články