Většina lidí se dopouští markantních chyb při vysokotlakém čištění vodou. Vyvarujte se přešlapům jednou provždy

                   

Pokud chceme na zahradě odstranit zažranou špínu, pak bychom měli vsadit právě na vysokotlaké čištění. Ovšem ne vždy je jeho použití správné. Pojďte se spolu s námi podívat na ty nejčastější chyby, které se neustále opakují napříč všemi zahradami. Poznáte se v nich?

Nevíte, jaké parametry má vaše vybavení

Jde o problém mnohem častější, než si možná myslíte. Říkáte si, že na vysokotlakém čističi nemůže být nic složitého – stačí ho zkrátka a dobře zapnout a používat. To ovšem není pravda. Obvykle má několik stupňů výkonu a samotný návod vám leckdy napoví, na co se který z nich hodí. Přeskakovat přibalenou dokumentaci se tak rozhodně nevyplácí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Používáte příliš horkou vodu

Je pravdou, že profesionální komerční čištění se bez této propriety většinou neobejde. V rukou ji však mají vyškolení pracovníci, kteří dobře vědí, na jaké povrchy a materiály ji použít nelze. Chcete příklad? Vinylové obložení okolo bazénu, palubky z měkkého dřeva nebo střešní šindele – to všechno je na horkou vodu příliš náchylné a deformuje se.

Volíte nepřiměřeně velký tlak

Někdy máme tendenci si práci na zahradě ulehčovat, a proto saháme po té aktuálně nejdostupnější a nejsilnější technice. Ovšem příliš vysoký tlak vody dokáže způsobit popraskání omývaných povrchů. Stejný efekt může mít i aplikace tlakového čištění z příliš velké blízkosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Vybíráte si špatné povrchy

Mytí venkovních i vnitřních povrchů náchylných ke vzniku plísně by se vždy mělo provádět ručně, nikoli za pomoci silného tlaku vody, jenž totiž dokáže dostat tekutinu tak hluboko, že nikdy nemůže sama vyschnout v dostatečně krátkém čase. Čemu se tedy s vysokotlakým čističem vyhnout? Zcela jistě sádrokartonovým deskám, tkaninám nebo ratanu. A totéž platí i pro omítky či povrchy dekorované barvou apod.

Používáte pouze samotnou vodu

I když to tak může mnohdy vypadat, jen samotná voda pod tlakem nestačí. Předtím proto ošetřete všechny povrchy ekologicky nezávadným a šetrným čisticím prostředkem, který vám pomůže narušit vrstvu špíny a zničit přítomné plísně. Aplikujte ho podle pokynů, které najdete na obalu produktu – někdy totiž musí čističe chvíli působit, než je budete moci omýt silným proudem vody.

iZdroj fotografie: Pixabay

Postupujete ve špatném pořadí

Pří mytí exteriéru (stejně jako při úklidu bytu) vždy platí jednoduché pravidlo – postupujte odshora dolů. Začněte tedy střechou (pokud vám to její pokrývka umožňuje), pokračujte znečištěnými stěnami a skončete na podlaze verandy. Vyplatí se to. Pokud budete postupovat naopak, znečistí vám již omyté povrchy stékající špinavá voda.

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články