Zlatá voda Italů je pro pokojovky jako koktejl života. Květiny porostou jako blázen

                   

Jestliže vodu po vaření brambor nebo třeba luštěnin vyléváte do odpadu, pak děláte velkou chybu. Pokud ji totiž neosolíte, můžete ji použít jako perfektní hnojivo pro všechny pokojové rostliny. Obsahuje totiž řadu cenných látek, které jim pomohou lépe růst, a dokonce i kvést.

Hnojení vodou z brambor

Když dáme brambory uvařit, vyluhuje se celá řada živin do vody v hrnci. Jde především o sodík, vápník, hořčík, ale nechybí ani prospěšný draslík, železo a spolu s nimi ještě množství dalších minerálních látek. Z vitamínů pak můžeme jmenovat vitamín C a vitamíny skupiny B (především thiamin, niacin a riboflavin). Vodu po vaření brambor není nutné nijak ředit, lze ji použít k okamžité zálivce.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Pohnojte pokojovky díky luštěninám

Další možností je použití vody po vaření luštěnin. Tu nesolíme nikdy, protože sůl způsobuje pomalejší vaření těchto surovin. Voda použitá pro namáčení a vaření luštěnin však v sobě obsahuje mnoho cenných látek (především škroby a oligosacharidy), které pokojovým rostlinám opravdu svědčí. Toto hnojení se používá stejně jako voda z brambor.

Orchidejím pomáhá vitamín C

Další skvělé hnojivo získáte, pokud smícháte tři kyseliny, které jsou běžně k dostání v zahradnictví a lékárně. Budete potřebovat:

  • kyselinu jantarovou (2 gramy),
  • kyselinu boritou (0,25 gramu)
  • a kyselinu askorbovou (1 tableta).
iZdroj fotografie: Depositphotos

Kyselina askorbová není nic jiného než obyčejný vitamín C, který koupíte v lékárně. Všechny tyto ingredience rozpusťte v jednom litru vody a použijte jako zálivku každých 14 dní.

Před plísní rostliny ochrání čaj

Obyčejný čaj (ať už zelený nebo černý) v sobě obsahuje látky, které dokážou skvělým způsobem ochránit venkovní i pokojové rostliny před nebezpečnými houbami a plísněmi. Použitý čajový sáček stačí ještě jednou vylouhovat v horké vodě (půl litru stačí) a tuto tekutinu použít na rostliny. Před zálivkou však nechte čajovou vodu úplně vychladnout.

Jednoduché hnojení citronovou šťávou

Pro toto hnojení budete potřebovat šťávu z jednoho většího pomeranče nebo z jednoho středně velkého citrónu. Následně ovšem roztok nepoužívejte jako zálivku, ale aplikujte ho rozprašovačem na listy rostlin. Jako zálivka vám pak po všech stránkách bohatě postačí jedna lžička šťávy z citrusů jednou týdně. Vždy však šťávu smíchejte s vodou, jinak hrozí popálení citlivých kořenů.

Která přírodní hnojiva dopřáváte pokojovým rostlinám vy?

Nemůžete vodu z brambor použít kvůli soli? Nevadí, naučte se, jak si vyrobit jednoduché hnojivo ze slupek z banánu
Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články