Vodu po uvaření brambor nemusíte hned vylévat. Perfektně ji využijete nejen na zahrádce

                   

V každé české rodině se čas od času vaří k obědu brambory jako příloha. Pokud máte zahrádku, bude se vám vychladlý bramborový odvar rozhodně hodit. Ostatně jej využijete nejen tam. Tyto tipy umožní vodu z brambor prakticky upotřebit.

Jaké živiny brambory obsahují?

Brambory jsou samy o sobě velmi zdravé, obsahují totiž vitamín C a také draslík, hořčík, vápník, zinek, nebo železo. Mají pozitivní vliv na správnou funkci našich kloubů a svalů a mimo jiné přispívají i k růstu kvalitních vlasů a nehtů. Dokážou rovněž posílit částečně i imunitní systém. Přidanou hodnotou konzumace brambor je i to, že mají blahodárný vliv na naše srdce a cévy. Proto je i výluh z brambor velmi cenný pro organismus.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Jak použít odvar z brambor?

Vodu z uvařených brambor nechte vychladnout a poté použijte následujícími způsoby:

  • Proti neodbytným mšicím na zahradě: bramborový odvar přelijte do rozprašovače a nastříkejte na pěstované plodiny, které mšice napadly. Vhodné je použít odvar z brambor vařených ve slupce.
  • Na bolavý žaludek a špatné trávení: nasaďte si týdenní pitnou kúru s bramborovým odvarem. Popíjejte půl sklenice každý den. Do vychladlé tekutiny je možné přidat pro lepší chuť i trochu medu. Dobré je při pálení žáhy konzumovat lžíci odvaru nalačno.
  • Na zhoršený dech a při onemocněních dutiny ústní: bramborový roztok je možné také kloktat, zbaví vás nepříjemného zápachu z úst. Účinkuje i jako hojivé kloktadlo při angínách, oparech, aftách, paradontózách, nebo zánětech sliznice v ústech.
  • Na kožní a kloubní obtíže: bramborový odvar lze přidat i do koupele při ekzémech, potížích se suchou pokožkou, nebo proti projevům revmatismu. Roztok skvěle odstraní bakterie a působí jako tonikum na kůži.
iZdroj obrázku: Pixabay.com

Další využití bramborového odvaru

Výborně zapůsobí bramborový odvar i v případě, že budete chtít své tělo zbavit přebytečných tekutin a překyselení. K tomuto účelu postačí vypít jednu sklenici odvaru týdně. Bramborová voda také prospěje vašim vlasům. Přeliv z této tekutiny hřívu učiní krásnou a lesklou.

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články