Vše na zahradě poroste až dvakrát rychleji, zařídí to vaječné skořápky

Vaječné skořápky v sobě mohou skrývat opravdu velké množství cenných živin. Naučte se je správně používat a prospějí celé zahradě.

Skořápky od vajec nevyhazujte, každá rostlina za ně bude vděčná i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vaječné skořápky, pozůstatky našich snídaní nebo přípravy různých receptů, v sobě skrývají zásobárnu živin, které jsou pro vitalitu našich zahrad nesmírně důležité. Tito šikovní pomocníci, bohatí na vápník, ale také na zinek, křemík, fluor a síru, jsou totiž víc než jen odpad. Podle webu HomeBydlení dokážou bez problémů vyživit celou zahradu.

Proč zahrada potřebuje vápník

Úloha vápníku v zahradě se podobá stavbě základů domu. Pomáhá rostlinám budovat zdravé buněčné stěny, zajišťuje silný růst a odolnost proti chorobám, jak informuje web VašeLepšíÚčetnictví. Kromě toho vdechuje půdě život, zlepšuje její provzdušňování a odvodňování a zároveň ji vylepšuje tím, že snižuje kyselost pH. Nicméně pozor, rostliny jako borůvky a orchideje, kterým se daří v kyselých půdách, nemusí na tento minerál reagovat úplně dobře. Ty hnojím raději kávovou sedlinou, o které Chalupáři-Zahrádkáři také psali.

Hnojivo z vaječných skořápek

Začněte tím, že si schováte vaječné skořápky a rozdrtíte je na malé kousky nebo je rozemelete na prášek – záleží na vašich preferencích. Poté je rozsypte na záhony. Jak se budou rozkládat, uvolní svou zásobárnu minerálů a posílí vaši zahradu pěkně odspodu.

Čaj z vařených skořápek prokazatelně působí jako terapie pro rostliny. Po zalití budou zdravé, odolné a ochotně pokvetou i zaplodí

Čaj z vaječných skořápek

Vyzkoušet však můžete i čaj, který dodá rostlinám nezbytné živiny o něco rychleji. Zbytky vaječných skořápek vložte do sklenice, zalijte je vroucí vodou a nechte směs týden vylouhovat. Poté nařeďte v poměru 1:10 a použijte jako zálivku.

Vaječné skořápky jako hnojivo pro rajčata iZdroj fotografie: Pixabay
Aby se rostlinám na vaší zahradě vždy skvěle dařilo, nemusíte hned sahat po drahých hnojivech. Místo toho si vezměte k ruce skořápky

Hrany, které ničí škůdce

Kromě výživy rostlin slouží vaječné skořápky jako ochrana před slizkými vetřelci – slimáky. Jejich zubaté okraje jsou totiž pro jejich křehká těla opravdu hrozivou překážkou, která je od hodování na vašich křehkých rostlinách odradí. Tuto překážkovou dráhu pro škůdce však musíte pravidelně doplňovat, jinak ztratí na účinnosti. A to by byla opravdu škoda – nemyslíte?

Jak používáte vaječné skořápky na zahradě vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články