Kompletní průvodce použitím aloe vera – nabídne mnoho kladů, ale při nesprávném použití může i uškodit. Neudělejte chybu!

                   

Aloe pravá alias aloe vera je na našich parapetech velmi oblíbená. Málokdo však ví, že není jediným druhem aloe, který je možné k léčebným účelům použít. Stejné vlastnosti má i aloe stromovitá (Aloe arborescens) z jižní Afriky a její příbuzné. Použití je však u všech druhů velmi podobné. Pojďme se podívat na to, čím nám může aloe vera prospět a jak se vyvarovat vedlejších účinků, které by nás mohly postihnout.

Prospěšné látky v aloe vera

Nejdříve se podívejme na to, jaké účinné složky tato známá léčivka obsahuje. Jde především o vitamíny A, C a E a také prospěšné antrachinony nebo velmi užitečné aminokyseliny, třísloviny a samozřejmě aktivní enzymy. To vše přispívá k jejím antioxidačním vlastnostem, díky nimž perfektně přispívá k udržení pevnosti pokožky a nabízí jí také velmi ceněný anti-aging efekt. Jinými slovy bojuje proti jejímu stárnutí.

iZdroj fotografie: Pixabay
Zdroj fotografie: Pixabay

Aloe vera pomáhá na různé infekce

V domácí kosmetice je ceněn především její analgetický a protizánětlivý účinek. Chcete konkrétní použití?

  • Pomáhá léčit akné,
  • skvěla funguje na popáleniny,
  • poradí si s jakýmkoliv bodnutím nebo kousnutím od hmyzu,
  • zmírňuje příznaky houbových infekcí,
  • uplatní se při léčbě ekzémů.

Jak aloe vera nejlépe aplikovat

Není třeba kupovat drahé koncentrované gely nebo jiné druhy kosmetiky. Aloe vera si jednoduše vypěstujete na parapetu. Jakmile dosáhne stáří 5–6 let, můžete z ní začít odebírat jednotlivé listy. A jak na to? Jednoduše list odřízněte až u samé báze, aby na stonku nezbyl žádný zbytek, který by mohl začít zahnívat. Poté ho rozřízněte na polovinu (podle potřeby odstraňte drobné trny) a gel uvnitř naneste na problémovou oblast. Pravidelně tento proces opakujte.

iZdroj fotografie: Pixabay

Aloe vera pro růst vlasů

Vyrobit si však můžete i domácí masku pro růst vlasů. A jak na to? Vezměte jeden větší list aloe a vymačkejte z něj dužinu. Tu poté smíchejte se třemi lžícemi jojobového oleje a do směsi přidejte šálek vody. Naneste ji na vlasy ihned po sprchování a nechte působit alespoň půl hodiny, aby vaše vlasy absorbovaly všechny živiny. Budou poté jemné a hebké, a navíc tento recept skvělým způsobem podpoří jejich růst.

Domácí šampon z aloe vera

Nechce se vám čekat, až maska z aloe vera začne působit? Pak vsaďte na jednoduché mytí po domácku vyrobeným šamponem. Není vhodný pro mastné vlasy, takže na to pozor. A jak ho připravit? Smíchejte dvě polévkové lžíce oleje z pšeničných klíčků, přidejte dva šálky gelu z aloe vera a máte hotovo. Používejte ho každý den po dobu dvou týdnů a nezapomeňte během samotného mytí dobře masírovat pokožku hlavy.

iZdroj obrázku: Pixabay

Kdy je použití aloe nebezpečné

Myslete na to, že gel z aloe vera má hemostatický a stahující účinek, a neměl by tedy přijít do styku s většími otevřenými ranami. Gel totiž není sterilní, takže byste si do rány snadno mohli zanést škodlivé patogeny a infekci. Aloe vera však obsahuje také latex, tedy mléčnou šťávu. I když jí má mnohem menší množství než další rostliny z její čeledi, přesto může při kontaktu s pokožkou způsobit nepříjemné podráždění.

A výjimkou nejsou ani alergické reakce. Je tedy vhodné gel nejprve vyzkoušet třeba na zápěstí a dát pozor, jak vaše pokožka reaguje. Pokud zčervená nebo svědí, pak aloe vera nepoužívejte. V každém případě je však vhodné použitý gel po zaschnutí z ošetřené části kůže pečlivě smýt. Příliš dlouhé působení na pokožce na ni totiž může mít přesně opačný účinek, než jste původně zamýšleli. Z pokožky odstraní vlhkost a způsobí dehydrataci.

Máte aloe vera také ve své domácí lékárničce, nebo jste jeho zeleným listům ještě nepřišli na chuť?

Příprava domácího gelu z aloe vera je jednoduchá. Hotovo budete mít za jedno odpoledne
Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články