Hlodavci se zahradě začnou vyhýbat obloukem. Odpudí je hadi, jako jsou i zmije a užovky

Tím, že na zahradě vytvoříte přívětivé prostředí pro hady, si také zároveň zajistíte přirozený systém ochrany proti škůdcům.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Hadi jsou na zahradě velmi užiteční. A to i přesto, že jejich přítomnost málokdy zaregistrujeme. Pěkně to shrnuje web ChucksPurpleMartinpage. „Hadi odvádějí spoustu práce v noci, zvláště v letních vedrech, takže je přitom prostě nevidíme, protože spíme ve svých domovech.“ Pochutnat si dokážou hlavně na hlodavcích – a právě to je důvod, proč byste je měli ve své zahradě vítat.

Jaké hady můžete na zahradě mít

Hadi jsou vaši přátelé. Měli jsme jednoho, který bydlel v našem seníku, když jsem byl mladší. Ve stodole jsme tehdy neměli moc problémů s hlodavci,“ píše uživatel ještě k tématu uživatel Lori Wagerman_Walker z Gardenwebu. A které druhy se u vás na zahradě mohou usídlit?

  • Zmije obecná (Vipera berus): Má velmi charakteristický klikatý vzor na hřbetě.
  • Užovka stromová (Zamenis longissimus): Patří mezi nejdelší hady v Evropě, dosahuje délky až 2 metry.
  • Užovka hladká (Coronella austriaca): Často ji lidé zaměňují se zmijí kvůli podobné kresbě na těle.
  • Užovka podplamatá (Natrix tessellata): Tento druh užovky se specializuje na vodní prostředí, kde loví ryby a obojživelníky.
  • Užovka obojková (Natrix natrix): Je snadno rozpoznatelná podle dvou žlutých půlměsíců za hlavou.

Proč si postavit hadník

Myši, hraboši a další drobní hlodavci se instinktivně vyhýbají místům, která obývají jejich přirození predátoři. Pokud tedy na své zahradě zbudujete hadník, rázem se pro ně stane nežádoucím útočištěm. V zásadě nejde o nic jiného než o velkou hromadu kompostu, která vytváří teplo a poskytuje tak skvělý úkryt pro hady, ještěrky a další plazy.

S jakými hady se můžeme v našich českých zahradách setkat a co dělat? Někteří z nich mohou být i docela nebezpeční

Hadi jsou velmi efektivními predátory hlodavců. Pokud je tedy šikovně pozvete na svou zahradu, nemusíte se už myší ani hryzců bát. iZdroj fotografie: Pixabay
Hadi jsou velmi efektivními predátory hlodavců. Pokud je tedy šikovně pozvete na svou zahradu, nemusíte se už myší ani hryzců bát.

Průvodce krok za krokem

Pokud je to možné, vyberte na zahradě slunné místo. Hadům se daří v teplém prostředí. Vykopejte jámu o rozměrech asi 1,5 x 1,5 metru na šířku a 0,5 metru do hloubky. Základ vyplňte velkými kameny, větvemi a jiným hrubým organickým materiálem. Tím podpoříte správné zadržování tepla a také tolik potřebné odvodnění.

Postavte kolem jámy ohradu vysokou jeden metr – nejlépe ze dřeva a mezi jednotlivými vrstvami ponechte malé mezery, abyste hadům zajistili pohodlný vstup a umožnili žádoucí proudění vzduchu. Nakonec jámu naplňte vrstvami organického odpadu (staré větve, listí, posekaná tráva apod). Použít můžete i rostlinný materiál napadený škůdci nebo nemocemi, který se na běžný kompost nehodí.

Ježka ze zahrady nevyhánějte, skvěle si poradí se škůdci

Ježek je nejlepší kamarád zahradníků: Na zahradě je užitečný, pomůže s likvidací škůdců

Nechcete kopat? Hadník lze vytvořit i jinak

Vrstvy bioodpadu střídejte kvůli izolaci a struktuře s kartonovými deskami. Nakonec na hadník položte starý koberec nebo podobný materiál. Uvidíte, že na jaře se na vaší zahradě hadi brzy objeví.

Jaké další přírodní metody boje proti škůdcům na zahradě jste vyzkoušeli?

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články