Opravdu zanesenou toaletu vyčistíte i s obyčejnými prostředky ze spíže. Použijte je správně a rez ani vodní kámen nebudou mít šanci

                   

Toaleta patří k vizitkám každému domu či bytu. Pokud se o ni nestaráme, návštěvy to okamžitě poznají a rozhodně jim u nás nebude příjemně. Ovšem některé typy znečištění je leckdy možné odstranit opravdu jen velmi obtížně. A právě mezi takové patří i rez a vodní kámen. Pokud se na ně ovšem dobře připravíte a použijete ty správně čistící tipy, pak nebudou mít šanci.

Tři ingredience pro vyčištění toalety

Jakmile se rozhodnete vyhlásit úporné špíně válku, připravte si kromě štětky a gumových rukavic také:

  • 2 litry vody
  • 100 ml obyčejného peroxidu vodíku
  • 50 ml amoniaku

A co si s tím vším počít? Do kbelíku nalijte 2 litry vody a rozmíchejte v ní 100 ml peroxidu vodíku a 50 ml amoniaku. Tím získáte účinnou čisticí směs, která si poradí s jakýmikoliv usazeninami. Aby však fungovala přesně tak, jak má, musíte při čištění toalety provést ještě několik nezbytných údržbových kroků.

iZdroj fotografie: Pexels

Jak vybrat z WC vodu

Především je nutné, aby na usazeniny a špínu působil peroxid v kombinaci s amoniakem v té největší možné koncentraci. Abyste toho dosáhli, nesmíte lít připravený roztok do WC, v něm je ještě voda. Vyberte ji proto naběračkou nebo ještě lépe plastovou lahví. Stačí ji zmáčknout, hrdlo zanořit do vody a posléze vodu vypustit do kbelíku. Tímto způsobem si rozhodně ruce neumažete (přesto však doporučujeme rukavice).

Rovněž upozorněte rodinu, že teď nebude možné toaletu nějakou dobu používat. Na menší usazeniny vám postačí 2-3 hodiny působení, u těch silnějších nechte roztok jednoduše působit 3-6 nebo ještě lépe přes noc. Nalijte ho do WC a přiklopte víko (vše totiž opravdu velmi nepříjemně páchne a brzy byste si tak zamořili opravdu celý byt). Pokud potřebujete vyčistit i části toalety nad vodní hladinou, naneste na ně roztok štětcem.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Jak na vyčištění WC na závěr

Jakmile uplynula doba nutná pro působení, vezměte si k ruce pořádný kartáč a všechny nečistoty pečlivě vydrhněte. Nemusíte ani příliš tlačit – všechny usazeniny se pustí docela samy. Nakonec několikrát spláchněte a těšte se z výsledku. Uvidíte, že toaleta bude rázem sněhově bílá – a to opravdu skoro bez námahy.

Domácí čistič z jedlé sody

Potřebujete vyčistit i další části koupelny? Pak vsaďte na univerzální čistící prostředek ze sody, díky němuž pustí opravdu jakákoliv špína. A jak si ho připravit? Použijte:

  • 1,25 dl obyčejného tekutého mýdla,
  • 1,25 dl vody,
  • 2 lžíce octa
  • a přibližně 350 gramů jedlé sody.
iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vše důkladně promíchejte a následně přelijte do vhodné nádoby s rozprašovačem. Důkladně protřepejte a použijte jako čistič. Skvěle se hodí třeba i na vyčištění spár v koupelně. Pokud je však máte opravdu zašlé, doporučujeme vsadit na jiný recept. Připravte si ve stejném množství ocet a vodu a přidejte esenciální citronový olej. Na jeden šálek vody (a stejné množstvím octa) vám postačí 10 kapek esenciálního citronového oleje.

Soda na praní bílého prádla

Potřebujete odstranit odolné skvrny na oblečení? Pak vsaďte na použití pasty z jedlé sody a soli. Vytvoříte ji celkem snadno, stačí obojí smíchat s trochou vody. Postupujte tak, aby vznikla mírně tekutá směs, tu naneste na skvrny, nechte půl hodiny působit a poté vyperte běžným způsobem. A pokud chcete mít sněhově bílé prádlo, přidejte do pračky jednu polévkovou lžíci jedlé sody a stejné množství bílého vinného octa.

Máte také své oblíbené domácí čistící prostředky nebo dáváte spíše přednost těm z obchodů?

Jedlá soda se hodí i na mnoho dalších věcí. Zjistěte, jak vyčistit stříbro pomocí jedlé sody
Diskuze Vstoupit do diskuze
67 lidí právě čte
Autor článku

Věra Myslíková

Vyrůstala jsem v JZD, studovala botaniku a po revoluci jsem si otevřela malé rodinné květinářství. Ze zahradničení se stalo mé celoživotní hobby, o své zkušenosti se ráda podělím se čtenáři.

Zobrazit další články