Vyčistěte a ukliďte domácnost jako profesionál, netradiční rady od hotelové uklízečky

                   

Díky řádnému udržování čistoty a pořádku v domě i bytě se v něm cítíme pohodlně, ale v poslední době se prioritou stalo zdraví. Chřipková sezóna začíná a koronavirus trápí snad nás všechny. Naše každodenní životy jsou úplně jiné a většina z nás tráví doma mnohem víc času, než dřív. Vyrovnat se s touto náročnou situací snaží každý jinak. Základem se ale nyní stalo dodržování hygienických pravidel. Díky tomu můžeme lépe chránit nejen sebe, ale i všechny ve svém okolí.

Před zahájením jakékoli činnosti si důkladně umyjte ruce! Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje mýt si ruce mýdlem a teplou vodou alespoň po dobu 20 vteřin a nezapomínat na oblast mezi prsty a kolem nehtů. Kromě toho byste se ale měli soustředit také na úklid své domácnosti. Nejen, že tím odvede svou mysl od problémů, ale také snížíte riziko přenosu onemocnění. Hlavní přitom je:

  • praní (viry ulpívají i na oblečení a dokáží tam nějakou dobu přežít),
  • kuchyně,
  • koupelna,
  • podlahy.

Oblečení si zaslouží trochu pozornosti

Oblečení máme na sobě celý den. Chrání nás před nečistotou a bakteriemi. Ty si ale tím pádem na látce přineseme domů. Časté praní a čištění oděvů je proto velmi důležité. Chcete-li zabránit šíření bakterií ve svém domově, následujte pár osvědčených a velmi jednoduchých tipů. Velmi důležité je, abyste se po návratu domů hned převlékli.

Látky, které používáte k čištění povrchů, včetně podlah, by měly být v dostatečné vzdálenosti od běžného oblečení, které nosíte. Neměli byste je proto skladovat ve stejné skříni. Ideální je dát je do odlišných místností. Vyhýbejte se pokládání oděvů na židli, křeslo apod. Čím déle někde leží, tím déle je oděv vystaven bakteriím, prachu a nečistotám.

iZdroj obrázku: Pixabay.com

Kuchyně vyžaduje maximální pozornost

Nejdůležitější je především pracovní plocha a vše, čeho se pravidelně dotýkáte. Po návratu z obchodu pečlivě otřete všechny obaly, krabice i plechovky, které si přinesete. Myslete na to, že nikdy nevíte, kdo se jich dotýkal před vámi. Často myjte nejen linku, ale také přední strany skříněk a všechny úchytky. K mytí jednotlivých předmětů používejte odlišné hadry.

V koupelně jsou nejkritičtější kohoutky

Všechny kohoutky i umyvadlo vždy udržujte čisté. Jde o první věc, které se dotknete po umytí rukou. Aby nedošlo k opakovanému vystavení bakteriím, musí být kohoutek neustále čistý. Všechny povrchy důkladně myjte. Skvrny od mýdla a vodní skvrny přitahují prach, proto je vždy odstraňte. Předměty, jako je zubní kartáček skladujte na suchém a uzavřeném místě.

Časté mytí podlah udržuje doma hygienu a bezpečí

Po návratu domů ihned sundejte boty a nechte je u vchodových dveří. Zejména u vchodu udržujte neustále čisté podlahy. V celém bytě vysajte a vytřete prach, a to i pod postelemi, pohovkami a nábytkem. Jedině tak budete mít byt uklizený tak, jak by to udělal profesionál.

Diskuze Vstoupit do diskuze
115 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články