Mnoho domácností se potýká s nepříjemnou záležitostí, kterou je výskyt molů. Tito drobní motýlci jsou totiž schopni udělat svým nájemníkům ze života peklo. I když nekoušou ani neštípou, velice rádi si pochutnávají na našich věcech. My jim v tom ovšem můžeme velice jednoduše zabránit s pomocí nejrůznějších návnad, odpuzovačů nebo pastí.
Mola šatního snadno poznáte
Znát můžete dva druhy motýlů běžně škodících v lidských obydlích. Prvním je mol šatní (Tineola bisselliella), který škodí znehodnocováním ošacení ve skříních. Dospělci mají světle okrová, lesklá křídla bez kresby, která dosahují délky 4–8 mm. Typická jsou pro ně dlouhá tenká tykadla. Housenky mívají válcovité tělo bílé barvy a většinu času se ukrývají ve smotku z vláken napadené tkaniny.
Dejte na preventivní opatření
Velice účinným typem ochrany před těmito záškodníky je prevence. Ta spočívá v:
- pravidelném kartáčování oděvu,
- klepání a čištění koberců,
- vyprázdnění a vyčištění skříně jednou za rok,
- ošetření vnitřních prostor nábytku insekticidem s reziduálním účinkem.
V případě, že už se vám moli v příbytku objevili, je na čase na ně nasadit např. dýmovnice proti hmyzu. Ty totiž účinně zlikvidují všechna vývojová stádia. Na trhu jsou k dostání také feromonové lapače, které slouží zejména k potvrzení výskytu molů, protože fungují pouze na samečky. Vyzkoušet můžete také různé přírodní odpuzovače, mezi něž patří:
- levandule,
- chmel,
- rozmarýn,
- pelyněk
- a skořice.
Potravinoví moli mají skvrny
Dalším nevítaným motýlím druhem je zavíječ moučný (Ephestia kuehniella), kterého můžete znát také pod jménem „potravinový mol“. Dospělec dosahuje délky 12 mm. Rozpětí jeho křídel, pro něž jsou typické tmavé skvrny, se pohybuje mezi 20 a 25 mm. Vyskytují se zejména v mouce, rýži nebo luštěninách. Obvyklými stanovišti housenek bývají sušenky, sušené houby nebo čokoláda.
Ochrana proti těmto škůdcům spočívá v několika jednoduchých krocích:
- Nedělejte si přehnaně velké zásoby.
- Potraviny skladujte v průhledných dózách, kde je můžete kontrolovat.
- Do spíže umístěte několik pastí na potravinové moly.
- Znepříjemněte jim život nízkými teplotami (nejlépe pod 13 °C).
A jak s moly v šatníky nebo ve spíži bojujete vy?