Proč jsou dobová kachlová kamna lepší než ta dnešní? Ještě nepatří do propadliště dějin, mají nespočet výhod

vytápění kamny i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Pokud se zajímáte o ekologii a rádi využíváte věci, které se nacházejí okolo vás, zcela novým a jedinečným způsobem, pak byste určitě měli vědět, jaké jsou výhody kachlových kamen na chatě. Navíc vytápění pevnými palivy začíná být opravdu populární především kvůli rostoucím cenám plynu a dalších zdrojů energie. Jedním z hlavních argumentů zastánců kamen je to, že teplo vznikající při spalování dřeva a uhlí má vyšší výhřevnost než plynové vytápění.

Kachlová kamna jsou zase v módě

Když se rozhlédneme okolo sebe, zjistíme, že se lidé začínají vracet k používání ekotopení namísto plynového, anebo dokonce elektrického vytápění. Na mnoha místech se s pomocí kamen už nejenom vytápí, ale také vaří, ohřívá voda apod. A jaké jsou jejich hlavní výhody? Pojďte se s nimi seznámit. Vše se vztahuje jak na rekonstruovaná domácí topidla, tak i na ta zbrusu nová z obchodu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Zdroj fotografie: Depositphotos

Topení v kachlových kamnech

Všeobecně platí, že v útrobách kachlových kamen se topí tak dlouho, dokud se neohřeje celé těleso kamen. To trvá poměrně krátkou chvíli, a jakmile se to stane, můžete na další přikládání zapomenout. Kamna totiž hřejí sama od sebe ještě mnoho dalších hodin. Tato doba trvá minimálně 12 hodin po dohoření ohně, což ocení zejména ti, kdo jen neradi plýtvají dřevem nebo uhlím i uprostřed noci jen proto, aby ráno nevstávali do mrazu.

Znamená to tedy, že po dohoření žhavých uhlíků jsou kamna po mnoho hodin až do dalšího zapálení stále teplá a neustále vydávají teplo do okolního prostředí. Tím se liší od běžných kotlů nebo železných kamen, jež obvykle topí jen tak dlouho, dokud v nich oheň nedohoří. Šetří vám tedy energii a peníze jednoduše tím, že spálí mnohem méně paliva, aniž byste to jakkoliv poznali na komfortu uvnitř místnosti.

iZdroj fotografie: Pixabay

Šetrnost k životnímu prostředí

Oproti tomu jiné běžné topné systémy (a vcelku nezáleží na jejich druhu) vyžadují více dřeva, uhlí nebo třeba dřevěných pelet (počítáno pro ohřev jednoho krychlového metru vzduchu). Do hry se tak dostává i ekologie, a to nejenom co do spotřeby paliva. Topení kachlovými kamny totiž do okolí uvolňuje méně spalin. Nemusíte je ani tak často čistit a příroda v okolí vaší chaty vám také dozajista poděkuje. Ovšem kamna lze samozřejmě mít i v bytě.

Tepelný komfort je mnohem lepší

A nesmíme zapomenout ani na to, že kachlová kamna nabízí zcela jedinečný pocit pohodlí. To je proto, že jejich materiál rozvádí teplo rovnoměrně po celé místnosti. Železná kamna a kotle vám bohužel takovou výhodu nabídnout nemohou. A myslete i na to, že kachlová kamna definují náš domov i esteticky. Nejenže z nich vyzařuje teplo, ale také dobrá atmosféra. A jako bonus jedním dechem poukážou také na unikátní a ekologické myšlení svých majitelů.

iZdroj fotografie: Pixabay

Bývají dražší, ale vyplatí se

Kachlová kamna bývala dříve v každé domácnosti, ale bohužel jsou v dnešní době poměrně náročnou investicí. Jejich cena závisí na výběru dlaždic a použitých materiálů. Málokdo však ví, že na jejich výrobu lze použít i staré vybourané kachle, tedy pokud jsou v dobrém stavu. Z tohoto „odpadu“ je možné díky moderním technologiím a postupům postavit i estetická a po všech stránkách velmi dobře fungující kachlová kamna.

A to pouze za zlomek ceny těch nových. A jak dlouho si budete jejich výhod užívat? Pamatujte si, že při správném používání (a samozřejmě rovněž při pravidelné údržbě) vydrží nová kvalitní kachlová kamna nejméně po dobu 20 let. A to o mnoha současných topných systémech rozhodně říct nelze. Jde tedy o investici, které nebudete v žádném ohledu litovat. Takže pokud doma stará kamna máte, určitě se jich nezbavujte. Vyplatí se to.

Umíte si představit, že byste ve svém domě topili v kachlových kamnech?

Ukázka klasických kachlových kamen v památkově chráněné roubence
Diskuze Vstoupit do diskuze
125 lidí právě čte
Autor článku

Marcela Libušná

Jako bývalá majitelka prosperujícího zahradnictví a bývalého zemědělského podniku, přináším na náš web unikátní kombinaci praxe a teorie. Mé bohaté znalosti transformují zahrady našich čtenářů do oáz plných života a krásy.

Zobrazit další články